SON DAKİKA

Ensar Vakfı Yöneticisi AKP’li Belediyeden Bir İhale Daha Aldı

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin 4,4 milyon TL’lik bir ihalesi daha Ensar Vakfı yöneticisi İsmail Şirin’in sahibi olduğu şirkete gitti. AKP’li Belediye Şirin’in şirketine bugüne kadar toplam 120,4 milyon TL değerinde 33 ihale verdi

Bu haber 26 Kasım 2022 - 16:00 'de eklendi.
Abone ol

Yurttaşlar yoksullukla mücadele ederken AKP’li belediyeler ile kamu kurumlarının milyonlarca liralık ihaleleri de bir grup yandaşa gidiyor. Bunun son örneği de İstanbul’daki AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde yaşandı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Üsküdar Belediyesi 20 Ekim’de “Açık Ve Kapalı Alanlarda Gerçekleştirilecek Etkinlikler İçin Muhtelif Gıda Ve Servis Malzemeleri Alımı İşi” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleye sadece Şirin Kardeşler şirketi katıldı. AKP’li belediye ile şirket arasında 4 milyon 482 bin TL’lik sözleşme imzalandığı açıklandı.

VAKFIN MÜTEVELLİ HEYETİNDE

Şirin Kardeşler Gıda Şirketi, 2015 yılından beri Üsküdar Belediyesi tarafından açılan milyonlarca lira tutarındaki ihaleleri aldı. Üsküdar Belediyesi’nin gıda kolisi ve içecek ihalelerinin adeta abonesi olan şirket, İsmail Şirin ve İbrahim Şirin’e ait. 6 milyon lira sermayeli şirketin yüzde 50’sine sahip İsmail Şirin aynı zamanda AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ensar Vakfı’nın mütevelli heyeti üyesi ve eski Üsküdar şube başkanı.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de geçmişte Ensar Vakfı’nda mütevelli heyeti üyeliği görevindeydi. Ayrıca, AKP’li belediye daha önce de bazı mülklerini yurt olarak kullanmak üzere Ensar Vakfı’na bedelsiz olarak tahsis etmişti.

AKP’Lİ BAŞKAN SAVUNMUŞTU

AKP’li Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise daha önce BirGün’e yaptığı açıklamada milyonlarca liralık ihalelerin hukuka uygun olduğunu öne sürerek, “Kimsenin ihalelere girmesine engel olmadık ve olmayız da. Kafasında soru işareti olan varsa yargıya başvurabilir” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Öte yandan geçen şubat ayında da AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin eski Ensar Vakfı Üsküdar Şube Başkanı olan İsmail Şirin’e ve kardeşlerine verdiği milyonlarca liralık ihaleler CHP İlçe Başkanlığı’nın çağrısıyla belediye binası önünde protesto edilmişti. Belediye binası önünde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanmıştı:

“Üsküdar Belediyesi bir yıl dahi aksatmadan tam yedi yıl boyunca bu işlerin tamamını Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Üsküdar Şube Başkanı olan İsmail Şirin’e ait Şirin Kardeşler Gıda İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine ihale etti. Bu ihalelerin çoğunu Şirin Kardeşler tek başına teklif vererek kazandı.”

KAYNAK: BİRGÜN

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR