SON DAKİKA

ENDONEZYA’DA YANARDAĞ PATLADI: KÜL VE DUMAN 500 METREYE KADAR YÜKSELDİ

Endonezya’nın batısındaki Anak Krakatau Yanardağı’nda cuma gecesi patlamalar meydana geldi. 2018’den bu yana yanardağdaki en büyük patlamada kül ve duman 500 metre yüksekliğe kadar ulaştı.

Bu haber 11 Nisan 2020 - 13:23 'de eklendi.

Sabah saatlerine kadar süren patlamalar nedeniyle bölgede ikinci seviyede alarm ilan edildi. Endonezya Volkanoloji ve Jeolojik Afet Azaltma Merkezi, volkandan lav püskürdüğünün de görüldüğünü açıkladı.

Yetkililer, patlamaların şu ana kadar bölgede herhangi bir can kaybı ya da hasara neden olmadığı bilgisini paylaştı. Patlama, Anak Krakatau için nispeten büyük çapta olsa da çevreye hasarının kısıtlı olacağı düşünülüyor.

Anak Krakatau Yanardağı’nda 19 Aralık 2018’te meydana gelen patlamalar tsunamiye neden olmuş, Cava ve Sumatra adalarının kıyılarında yaşayan en az 430 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Yaklaşık 130 aktif yanardağın bulunduğu Endonezya’da Merapi, Rinjani, Bromo, Semeru, Anak Karakatu, Agung, Kerinci, Sumbing, Batur, Sibayak ve Sinabung, volkanik hareketliliğin en aktif olduğu yanardağlar arasında yer alıyor.
Ek kaynaklar • AA, AP

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!