SON DAKİKA

EN FAZLA MÜLTECİ AĞIRLAYAN ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE BİRİNCİ

Resmi rakamlara göre Türkiye, 3,7 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor ve bu rakamla dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülke konumunda.

Bu haber 29 Şubat 2020 - 17:13 'de eklendi.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü 2018 yılı ortası verilerine göre, ülkesinde en çok sığınmacı ağırlayan ülke Türkiye. Örgüte göre Türkiye’de 3 milyon 621 mülteci yaşıyor.

Türkiye’yi sırasıyla, 1,4 milyon mülteci ile Pakistan ve 1,2 milyon mülteciyle Uganda takip ediyor. Avrupa’dan listeye giren tek ülke ise 1 milyon 21 bin kişi ile Almanya. Bu ülkeleri sırasıyla İran, Lübnan, Bangladeş, Etiyopya, Sudan ve ürdün takip ediyor.

Suriye’de patlak veren iç savaşın ardından Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sayısı günden güne artış gösterdi. 2012’de 14 bin olan Suriyeli sığınmacı sayısı, 2013’te 225 bine, 2014’te 1.5 milyona yükseldi. 20 şubat 2020 itibarıyla Türkiye’de resmi olarak 3 milyon 587 bin geçici koruma altında Suriyeli bulunuyor.

Bu sayı göç idaresi tarafından açıklanan resmi veri ve sadece Suriyeli sığınmacıları yansıtıyor. Türkiye’de bu kişiler mülteci olarak değil, geçici koroma altındaki Suriyeliler olarak tanımlanıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!