SON DAKİKA

EMPERYALİSTLERİN KİRLİ OYUNUYLA KAPATILAN KÖY ENSTİTÜLERİNE BİR DARBEDE MEB’DEN GELDİ

İnkılap Tarihi 8. sınıf kitabında Köy Enstitüleri’nin köylülerin tepkisiyle kapatıldığı ifade edilirken, Teali İslam Cemiyeti de zararlı cemiyetler arasından çıkarıldı

Bu haber 20 Eylül 2018 - 17:35 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ders kitaplarını geçen günlerde öğrencilere dağıttı. Geçen yıl oldukça tartışılan ders kitaplarının içeriğinde bu yıl da ilginç detaylar yer alıyor.

8.sınıf öğrencileri için MEB Yayınları tarafından basılan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında oldukça tartışılacak bilgiler bulunuyor. Kitapta Köy Enstitüleri ’nin kaldırılmasına köylülerin tepkisinin neden olduğu ifade edilirken, Teali İslam Cemiyeti’nin zararlı cemiyetler arasında yer almıyor. Şeyh Sait isyanından ise yalnızca ‘Doğu’daki bir isyan’ olarak bahsediliyor.

ZARARLI CEMİYETLER

Kitapta geçen yılki kitaptan farklı olarak Teali İslam Cemiyeti ve Hürriyet ve İtilaf Fırkası yer almıyor. Bu iki cemiyet müslümanların kurduğu zararlı cemiyetler arasında yer alıyordu.

DIŞ POLİTİKA

Atatürk dönemi dış politikanın özelliklerinde de bu yıl değişiklik yapıldı. Kitaba bu yıl mütekabiliyet, milli menfaatleri esas alma ve Türk ve dünya kamuoyunu dikkate alma gibi yeni özellikler eklendi. Mütekabiliyet kavramı ABD ile son dönemde yaşanan krizlerde sık sık gündeme gelmişti.

ŞEYH SAİT’İN ADI YOK

Şeyh Sait isyanı da bu yılki kitaptan çıkarıldı. Geçen yılki kitapta Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kapatılmasında ve Musul Sorunu’nun İngilizler lehine çözülmesinde payı olduğu belirtilen Şeyh Sait isyanından bu yıl yalnızca Doğu’daki bir isyan olarak söz ediliyor.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kapatılması anlatılırken “Halk Fırkasından istifa eden milletvekillerinden bazıları, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasına katıldı. Bu durum iki parti arasında rekabete neden oldu. Tam da o günlerde ülkemizin doğusunda bir ayaklanma çıktı” ifadeleri kullanıldı.
Musul sorunuyla ilgili konuda ise “İngilizler tarafından da desteklenen bir ayaklanma, Türkiye’yi zor duruma düşürmüştür” dendi.

KÖY ENSTİTÜLERİ

Kitapta köy enstitülerinin ‘köylülerin tepkisi’ nedeniyle kapatıldığı ve daha sonra da yapılandırıldığı ifade edildi. Konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Tarımsal üretimi bilimsel yöntemlerle arttırmak için Köy Enstitüleri açılmıştır (22 Nisan 1940). Ancak bu okulların giderlerinin köylüden karşılanmak istenmesi tepki doğurmuş ve bir süre sonra Köy Enstitüleri, “Öğretmen Okulları” adıyla yeniden yapılandırılmıştır.”

Atatürk'ün Katilleri

Öte yandan geçen yıl kitaptan çıkarılan Atatürk ilkeleri de tekrar eklendi.

”YENİDEN İNCELENMELİ”

Hatanın denetimsizlikten kaynaklandığını söyleyen Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Metin Kayahan Özgül, “Nasıl çözülür bilmiyorum ancak Bakanlık’ta bir denetim gevşekliği olduğu görülüyor” dedi. Özgül, “Sadece ders değil, yardımcı kitaplarda da birçok hata oluyor. Yazanlar, ‘Ben yazdım’ deyip kenara çekiliyorlar. Kitaplar basılmadan önce mutlaka yeniden incelenmeli” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

      Parlamento Haber | Korku yok!