SON DAKİKA

EMPERYALİSTLER SURİYE’DE NE UMDU NE BULDU

Bu haber 14 Temmuz 2017 - 16:57 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:43
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD, Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Batı Asya’da Suriye’de dahil 24 ülkenin haritalarını değiştirmeyi hedeflemişti

ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesinin ayaklarından biri de Suriye Devletini parçalamak ve 3 ayrı devlet oluşturmaktı.

Aşağıdaki haritada da görüldüğü üzere ABD Suriye Devletinden; Sünni/Arap çoğunluklu Merkezi Federal Bölge; Kürt etnik karaktere sahip Kuzey Federal Bölge ve Alevi-Dürzi çoğunluklu Güney Federal Bölge olmak üzere 3 ayrı devlet oluşturmayı planlamaktaydı.

ABD Başkanı Donald Trump seçimi kazandıktan hemen sonra Suriye’de “güvenli bölge” oluşturulması gerektiğini savunmuş ve bölgede başta Suud rejimi olmak üzere, kendi işbirlikçileri ile birlikte Suriye’yi bölme girişiminin ilk adımı olan güvenli bölgeleri hayata geçirmeye çalışmıştır.

IŞİD terörünü bahane ederek Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD güçlerine askeri ve siyasi destek sağlayan ABD, kuzeyde bir Kürt devletini kurmak isterken, diğer yandan Suriye’de güvenli bölgeler oluşturarak mezhepsel bölünmeyi amaçlamıştır.

Buna karşın Suriye ordusu ve müttefikleri büyük bir cesaret örneği göstererek ABD’nin Suriye’yi bölme girişimini engellemiş, özellikle 12 Aralık 2016 tarihinde elde edilen Halep zaferi ile emperyalist güçler büyük bir yenilgi almıştır.

Atatürk'ün Katilleri

Suriye ordusu ve müttefikleri, ABD ve kontrolündeki terör örgütlerine karşı gösterdikleri başarılarla birlikte kendi haritalarını çizmeye başlamış ve halen çizmeye devam etmektedirler.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin terör örgütlerine karşı sahada elde ettikleri askeri üstünlük ve bilhassa Irak’ta IŞİD terör örgütüne karşı kazanılan zaferler, uluslararası alanda ellerini güçlendirmiştir.

ABNA-AYDINLIK

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!