SON DAKİKA

EMEKLİ TÜMAMİRAL YAYCI’DAN ACİL ÇAĞRI: TÜRKİYE BİR AN ÖNCE DOĞU AKDENİZ’DE MEB İLAN ETMELİ

Sputnik International’a konuşan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de bir an önce Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmesi gerektiğini savundu. Yaycı, “Yunanistan Doğu Akdeniz’in çoğunu gasp ederken Türkiye’den yalnızca izlemesini beklemek mantıksız.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 07 Eylül 2020 - 22:44 'de eklendi.
Abone ol

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Yunanistan ve Fransa ile Doğu Akdeniz’de yaşanan sondaj gerilimini değerlendirdi.

Yaycı, ‘Mavi Vatan’ konseptinin bir ‘Yarımada doktrini’ olduğunu söyledi ve “MEB temelde, bir kıyı devletinin doğal kaynaklar ile coğrafi, jeolojik ve biyolojik varlıklar üzerinde deniz araştırmaları yapmak, korumak ve kullanmak üzere, kıyılarına bitişik sularda, deniz dibinde, toprak altında ve kıta sahanlığında egemen haklara sahip olması demektir. Bu nedenle MEB, vatanın bir parçası olarak da kabul edilebilir” ifadelerini kullandı.

Yaycı’nın açıklamaları özetle şu şekilde:

“1982 antlaşması, Sözleşme’nin taraf devletlerine, kıyıları 400 deniz milinden az olan komşu ülkeler arasındaki sorunları ikili antlaşmalar ve diplomasi yoluyla çözmelerini öneriyor. Ancak yine sözleşmede, MEB’in tek taraflı ilan edilemeyeceğine dair herhangi bir düzenleme de bulunmuyor. 1982 antlaşmasının 75. maddesine göre, söz konusu kıyı devleti, ilan edilen MEB’i gösteren bir harita veya coğrafi koordinat listelerini yayınlamalı ve bunların birer kopyasını BM Genel Sekreteri’ne göndermelidir.

Güney Kıbrıs da 2004 yılında 200 deniz miline kadar uzanan kendi MEB’ini ilan etti ve aşağıdaki haritada gösterilen sınırlarla Birleşmiş Milletler’e bildirdi. Dolayısıyla, Yunanistan Doğu Akdeniz’in çoğunu gasp ederken Türkiye’den yalnızca izlemesini beklemek mantıksız.”

“BİR AN ÖNCE DOĞU AKDENİZ’DE MEB İLAN ETMELİDİR”

“Dünyada birçok ülke MEB ilan etti. Akdeniz ile ilgili olarak ülkelerin verdikleri beyanlar şu şekildedir; 19 Kasım 2003’te 200 deniz miline kadar uzanan bir sınırla Suriye, 27 Mayıs 2009’da MEB’ini 200 deniz miline çıkaran Libya, 17 Ağustos 2010’da petrol ve doğalgaz rezervlerinin araştırılmasına ilişkin çıkardığı bir kanunla Lübnan.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bunun yanında, Güney Kıbrıs ile Lübnan arasında 17 Ocak 2007’de imzalanarak en güneydeki başlangıç noktalarını ‘Lübnan-Kıbrıs batı medyan şeridinin güneyi’ ile “Lübnan-Filistin güney medyan şeridi” olarak belirleyen MEB antlaşmasının ardından, Lübnan’ın Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi, 19 Ekim 2010 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne deniz yetki alanları sınırlandırma beyannamesi sunmuştur.

Bu bağlamda, deniz yetki alanlarının aşağıdaki haritada gösterildiği gibi sınırlandırılmasına ihtiyaç duyulması halinde Türkiye, bölgedeki menfaatlerini korumak için Lübnan, İsrail ve Mısır ile antlaşma yapmışçasına bir an önce Doğu Akdeniz’de MEB ilan etmelidir.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!