SON DAKİKA

Emekli Tümamiral Gürdeniz: ‘Birileri Yunanistan’a Sufle Veriyor’

Amiral Cem Gürdeniz, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait 4 F-16’nın, TCG Çeşme gemisini taciz etmesini Veryansın Tv’ye değerlendirdi.

Bu haber 23 Şubat 2021 - 20:01 'de eklendi.
Abone ol

TCG Çeşme araştırma gemisi, Ege’nin kuzeyindeki uluslararası sularda hidrografik alandaki bilimsel ve teknik araştırmalarına başladı.

Yıllık planlı faaliyet programı kapsamında 2 Mart’a kadar bilimsel ve teknik araştırmalarını yapacak gemi Yunanistan’a bağlı savaş uçakları tarafından taciz edildi.

Yunanistan Hava Kuvvetlerine bağlı 4 F-16 uçağı Limni Adası batısında TCG Çeşme’ye yaklaştı. Savaş uçaklarından biri TCG Çeşme’ye 2 deniz mili mesafede bir chaff fişeği atarak tacizde bulundu.

MSB: KARŞILIK VERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan savaş uçaklarının 1000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığın verildiğini belirtti.

Gelişmeleri Amiral Cem Gürdeniz Veryansın Tv’ye değerlendirdi. Gürdeniz şöyle konuştu: 

Belli ki birileri Yunanistan’a sufle veriyor. Bu durumu başka bir şekilde izah edemem. Yunanistan bir vekil devlettir, kendisi bir karar alamaz. Yunanistan tamamen Amerika sömürgesi olmuştur. Sismik gemilerinin yaptığı kıta sahanlığına yönelik, egemenlik haklarına dair faaliyetlerdir. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

YUNANİSTAN’IN HEDEFİ NE?

Şimdi Çeşme gemimizin yaptığı iş su ile yaptığı bir iş ve kesinlikle 11 Kasım 1976 Bern mutabakatına aykırı bir şey değil. Bunu bahane edip üzerinde savaş uçağı uçurma, Türkiye’nin dikkatini Doğu Akdeniz’den uzaklaştırma girişimi olabilir. Burada verilecek mesaj stratejik bir mesaj var aslında. “Ben aslında ABD ve Fransa tarafından işgal edilmiş bir ülkeyim ve senin enerjini Doğu Akdeniz’den çekip buraya kaydırmak istiyorum.” mesajıdır bu. Bu kararı verenler belli…

CHAFF FİŞEĞİ 

CHAFF bir elektronik karıştırma vasıtasıdır. Üzerinize bir güdümlü mermi geldiğinde sizi şaşırtmak için bunlar atılır. Bunu da yapmalarının sebebi ‘Ben kendimi savunmaya yönelik enstrümanımı kullanıyorum ama sen bunu nasıl algılarsan algıla. Ben sana gelecekte silah da atabilirim’ mesajı veriyor. Yaramaz bir çocuğun bir tane evin önünde çatapat patlatması gibi bir şey.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!