SON DAKİKA

Emekli Makinist Cezayirlioğlu’ndan Bomba İddia: ‘Siyanür Borusu Patladı, Fırat’a Nehri’ne Karıştı!’

Emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu, dün gece Erzincan İliç’te bulunan altın madeninde ait siyanür borusu patlayarak Fırat nehrini besleyen dereye karıştı.’ dedi.

Bu haber 23 Haziran 2022 - 18:54 'de eklendi. Son Güncelleme23 Haziran 2022 - 19:10
Abone ol

Cezayirlioğlu’nun iddiasına göre korkulan oldu ve dün gece madene ait siyanür borusu patlayarak Fırat nehrini besleyen dereye karıştı.

Cezayirlioğlu’nun açıklamasına göre patlama, sabah saatlerinde fark ediliyor. Maden sahasından çıkarak “Küçük Dere” olarak adlandırılan Sabırlı Köyü’nün deresine karışıyor.

”21 HAZİRAN GECESİ SİYANÜRÜ TAŞIYAN BORU PATLADI, TOPRAK SİYANÜRÜ EMDİ VE DEREYE KARIŞTI”

Cezayirlioğlu, 21 haziran gecesi saf siyanürü taşıyan borunun patladığını, ve tel örgüleri aşan siyanürün yüz metre aşağıdaki dereye karıştığını ifade etti. Cezayiroğlu, Fırat nehrinde balıkların öldüğünü söyleyerek olay yerinden görüntü aldığını aktardı.

Olayı savcılığa bildiren Cezayiroğlu, soruşturma başlatıldığını ve şirket yetkililerinin sızıntıdan haberdar olduğunu belirtti. Gün boyunca jandarmanın madende ve olay yerinde olduğunu belirten Cezayiroğlu, toprağın siyanürü emdiğini ve dereye karıştığını söyledi.

 DEFALARCA UYARI YAPILDI

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan bir altın madeni 2010 yılında üretime geçti. Ayrıca şirket 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asitli atık havuzunu 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracağı bir projeye hazırlanıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Daha önce katıldığı canlı yayında  Sedat Cezayirlioğlu, bu felaketi yaklaşmadan önce defalarca uyararak yetkilileri göreve çağırmıştı.

Kaynak: Veryansın TV 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR