SON DAKİKA

EKVADOR’UN SAĞCI HÜKÜMETİ GALAPAGOS ADALARI’NI ABD ASKERİNE AÇTI

Galapagos Adaları’nın bağlı olduğu Ekvador’un sağ hükümeti, bölgeyi ABD’nin askeri uçaklarının kullanımına açtıklarını duyurdu. Kaynak: Ekvador’un sağcı hükümeti Darwin’in adasını ABD askerine açtı

Bu haber 18 Haziran 2019 - 9:30 'de eklendi.

Savunma Bakanı Oswaldo Jarrin, uyuşturucuyla mücadele etmek amacıyla ABD ile böyle bir anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşma uyarınca, Pentagon’un San Cristobal Havalimanı’nı kullanacağı aktarıldı.

Latin Amerika’da yayın yapan Telesur kanalı da ABD filosunda gözetleme radarı taşıyan Boeing 777 tipi uçakların ve Lockheed’e ati istihbarat toplayan P-3 Orion uçağının bulunduğunu belirtti. Filonun Pasifik Okyanusu üzerinde devriye görevi yapacağı kaydedildi.

ÇEVREYE OLUMSUZ ETKİSİ OLACAK

Ancak anlaşma hem çevrecilerin hem de Ekvador muhalefetinin tepkisini çekti.

Çevreciler, biyoçeşitliliği bakımından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan adaların askeri uçakların iniş-kalkışına açılması nedeniyle doğanın büyük zarar göreceğini söyledi. Aktivistler, milletvekillerinden çevre bakanı ve savunma bakanına kararı geri almaları için baskı yapmalarını istedi.

ESKİ BAŞKAN CORREA: GALAPOAGOS, AMERİKALILARIN UÇAK GEMİSİ DEĞİL

Öte yandan muhalif siyasetçiler de bu kararın Ekvador’un bağımsızlığına gölge düşürdüğünü savundu.

Anlaşmanın kabul edilemeyeceğini söyleyen Muhalefet lideri Carlos Viteri, Ekvador topraklarının bir santimine bile göz dikilmesi durumunda yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Ekvador’un eski devlet başkanı Rafael Correa da Twitter’da sert bir açıklama yaparak Galapagos’un ‘Amerikalılar için bir uçak gemisi olmadığını’ belirtti.

Bakan Oswaldo Jarrin, eleştiriler karşısında durumun ‘kalıcı’ olmadığını söyleyerek güvenceye vermeye çalıştı.

Ekvador anayasasının 5’inci maddesi ülkeyi ‘barış  bölgesi’ olarak tanımlıyor ve ‘yabancı askeri üslerin ya da askeri amaçlı yabancı tesislerin kurulmasına izin verilmeyeceğini’ ifade ediyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!