SON DAKİKA

Ekonomik Krizle Boğuşan Lübnan’da Halk, Köylere Yerleşmeye Başladı

Zor yaşam şartlarıyla boğuşan ve şehirde yaşayamayan Lübnanlılar, kırsal bölgelere taşınıp çiftçilikle uğraşmaya başladı.

Bu haber 06 Aralık 2021 - 19:10 'de eklendi.
Abone ol

Ülkede süregelen ekonomik kriz ve yoksulluk, geçen yıl Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama ve pandemiyle daha da derinleşti.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Thurayya, doğup büyüdüğü başkent Beyrut’u terk edip kırsalda çiftçilikle uğraşmaya başlayanlardan.

28 yaşındaki genç kadın, “Şehirde yaşamak çok kötü hale geldi. Şehir yaşamının sessiz şiddeti sizin enerjinizi ve paranızı yiyip bitiriyor. Artık dayanılmaz olmuştu” dedi.

Thurayya, yaşadığı semtteki ev sahibinin kirayı 4 katına çıkaracağını söylemesi üzerine, ekimde ülkenin güneyindeki Sinay köyünde babasının inşa ettiği iki katlı çiftlik evine taşındı.

Genç kadın çiftçiliği YouTube’dan videolar izleyerek ve köydeki diğer çiftçilerden destek alarak öğrenmeye çalıştığını söyledi.

1932’den beri resmi nüfus sayımı yapılmayan Lübnan’da ne kadar kişinin kırsal bölgelere göç ettiğine dair net bilgi bulunmuyor.

Trad, köyde "şehir yaşamının boğuculuğundan" kaçtığını söyledi (AFP)

Trad, köyde “şehir yaşamının boğuculuğundan” kaçtığını söyledi (AFP)

Beyrut merkezli araştırma danışmanlık şirketi Information International, yaklaşık 55 bin kişinin şehirden kırsala yerleşmiş olabileceğini bildirdi.

Şehirden kaçan bir başka Beyrutluysa grafik tasarımcı Hassan Trad. Güneydeki Kfar Tibnit köyüne yerleşen 44 yaşındaki Trad, “Köye üç krizden kaçmak için döndüm” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Trad, bu krizlerin ülkenin ekonomik anlamda çökmesi, pandemi ve Beyrut’u uzun süredir etkileyen atık krizi olduğunu anlattı.

Dört çocuk babası grafik tasarımcı, bir gazete için freelance olarak evden çalıştığını, geçen yıl yaşanan patlama ve pandemi nedeniyle kalıcı olarak köye taşınmaya karar verdiğini söyledi. Trad, giderleri karşılayabilmek için kardeşi Abed’le birlikte kendilerine ait tarlayı ekip biçerek tarımla uğraştıklarını da belirtti.

Kaynak: Independent Türkçe, France 24

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!