Ekonomik Kriz, TURYOL’u da Vurdu: Bazı Seferler Durduruldu

TURYOL, akaryakıt zamları ve Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybının yarattığı etkiler nedeniyle bazı seferlerini durdurma kararı aldığını duyurdu.

Ekonomik Kriz, TURYOL’u da Vurdu: Bazı Seferler Durduruldu
Yayınlama: 19.12.2021
0
A+
A-

İktidarın ekonomi politikaları neticesinde Türk lirasındaki tarihi değer kaybı ve peş peşe gelen zamlar TURYOL’u da etkiledi.

TURYOL’un internet sitesinde TURYOL Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can imzasıyla yapılan açıklamada, akaryakıta gelen zamlar ve gemi malzemelerinin dövize endeksli olması nedeniyle maliyetleri karşılayamayacak hale gelindiği belirtildi.

MALİYET KARŞILANAMADI, SEFERLER DURDURULDU

Açıklamada; İstanbul kalkışlı Çınarcık ve Esenköy seferlerini ve Kadıköy(Metro İskele)-Karaköy/Eminönü seferlerinin durdurulduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik koşulların tetiklediği önlenemez enflasyon artışları, denizde kullandığımız akaryakıta son 1 ay içinde %32, 1 yıl içinde ise %110 oranında uygulanan fiyat artışları, gemilerimizin ihtiyaç duyduğu teknik malzemelerin fiyatlarının dövize endeksli oluşu, dövizin yine 1 yıl içinde yaklaşık %100 artışı yada TL’nin tüm yabancı paralar karşısında olağanüstü değer kaybına uğrayarak devalue edilmesi gibi bir çok faktör artık bizleri maliyetlerimizi karşılayamayacak boyuta getirmiştir.

Büyük özveri içinde yaz veya kış demeden hizmet ettiğimiz İstanbul kalkışlı Çınarcık ve Esenköy seferlerini ve Kadıköy(Metro İskele)-Karaköy/Eminönü seferlerini maliyetlerimizin karşılanabileceği şartların oluşabileceği süreye kadar durdurmuş bulunduğumuzu üzülerek belirtmek isteriz.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı