SON DAKİKA

EKONOMİK KRİZ SUUDİ ARABİSTAN’I VURDU! KDV ÜÇ KATINA ÇIKIYOR

Korona virüs salgını ile birlikte petrol gelirlerinde yaşanan düşüş nedeniyle ekonomisi ciddi anlamda daralmaya giden Suudi Arabistan yönetiminden kemer sıkma önlemleri geldi. Riyad yönetimi, KDV’yi üç katına çıkarırken, kamu çalışanlarına verilen geçim ödeneğini de kaldırıyor.

Bu haber 11 Mayıs 2020 - 21:43 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Suudi Arabistan, korona virüs salgınından ve düşük petrol fiyatlarından zarar gören ekonomisini desteklemek için katma değer vergisini (KDV) üç katına çıkaracak ve kamu çalışanlarına geçim ödeneği vermeyi durduracak.

Suudi krallığının Maliye Bakanı Mohammed al-Jadaan yaptığı açıklamada, “1 Temmuz’dan itibaren geçim ödeneği askıya alınacak, katma değer vergisi ise yüzde 5’ten yüzde 15’e artırılacak” ifadelerini kullandı.

KAMU ÇALIŞANLARINA AYLIK 267 DOLAR

Bakan açıklamanın devamında, “Bu tedbirler acı verici ancak benzeri görülmemiş corona virüsü krizini mümkün olan en az hasarla atlatabilmek ve orta ile uzun vadede mali ve ekonomik istikrarı sağlamak için gerekli,” diye ekledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ülkedeki artan gaz fiyatları ve yeni koyulan katma değer vergilerinden dolayı yaşam masraflarının yükselmesi ile 2018 yılında kamu çalışanlarına aylık 1,000 riyal ($267) geçim ödeneği bağlanmasını istemişti.

İLK ÇEYREKTE 9 MİLYAR DOLAR AÇIK

Aralık ayında açıklanan resmi rakamlara göre, Suudi Arabistan’ın kamu sektöründe yaklaşık 1.5 milyon kişi çalışıyor. Yeni kemer sıkma tedbirleri ülkenin ilk çeyrekte 9 milyar dolarlık bütçe açığı vermesinden sonra açıklandı.

Atatürk'ün Katilleri

Suudi Maliye Bakanı, pandemiye bağlı olarak ekonomik faaliyetlerin durdurulması ya da azalmasından dolayı petrol dışı gelirlerin etkilendiğini ifade etti. Suudi Arabistan’ın bu yılın ilk üç ayındaki petrol gelirleri ise geçen yıla göre %24 düşerek 34 milyar dolara geriledi.

KDV 2018’DE GELDİ

KDV, Suudi Arabistan’da 2018 yılında getirilmişti. Suudi Arabistan halkı, KDV’nin devreye girmesi ile elektrik ve benzine zam yapılmasına tepki gösterilmişti. Bazı şirketlerin müşterilerine fiyat artışını yansıtmamak için KDV’yi kendilerinin ödeyeceğine dair haberler paylaşılmıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!