SON DAKİKA

Ekonomi İkinci Çeyrekte Küçüldü: ABD Resesyona Girdi

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte 0,9 küçüldü ve iki çeyrek art arda daralarak resesyona girmiş oldu.

Bu haber 28 Temmuz 2022 - 21:43 'de eklendi.
Abone ol

Piyasaların merakla beklediği ABD verisi açıklandı. ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,5’lik büyüme beklentisine karşın yüzde 0,9 daraldı. ABD böylece iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi. 

İKİ ÇEYREKTE PEŞ PEŞE DARALDI 

ABD Ticaret Bakanlığı, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasına ilişkin verileri açıkladı. Verilere göre, ABD ekonomisi 2022 ikinci çeyrekte yüzde 0,9 daraldı. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,6 küçülmüştü. 

ABD ekonomisi ilk çeyrekte pandemi yılı olan 2020’in ikinci çeyreğinden beri ilk kez daralmıştı. ekonomi 2021’in son çeyreğinde ise baz etkisiyle yüzde 6,9’luk güçlü büyüme kaydetmişti. 

RESESYON NEDİR? 

Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay süreyle gerileme yaşanması nedeniyle reel GSYH’nin düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklamasına verilen isim. Yani bir ekonomi iki çeyrek art arda daralmışsa resesyona girmiş sayılıyor. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Çeyreksel bazda daralma olsa bile bunu resesyon dememek lazım” demişti. Böylece resesyon tanımı da teknik olarak tartışılmaya başlanmıştı. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR