SON DAKİKA

EKONOMİ ALARM VERİYOR… MERKEZ BANKASI REZERVLERİ ERİYOR

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre resmi döviz rezervi eylül ayında, aylık bazda, yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolar seviyesine geldi. Altın cinsinden rezerv varlıkları ise aynı dönemde yüzde 3,7 azalarak 41,8 milyar dolar oldu.

Bu haber 27 Ekim 2020 - 18:06 'de eklendi.

Dolar kuru 8,15 liraya yükselerek yeni bir rekora imza atarken Merkez Bankası’ndan dikkat çeken veriler açıklandı. Merkez Bankası’nın verilerine göre, döviz rezervi eylül ayında bir ayda yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geldi. Öte yandan, Bir yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden oluşan şarta bağlı döviz çıkışları da, yüzde 26.8 artarak 39.9 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 6,3 azalarak 36,3 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 3,7 azalarak 41,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarak 25,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 20,6 milyar ABD doları anapara, 5,1 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 62,9 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 19 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 26,8 artarak 39,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!