SON DAKİKA

EKMEK BİLE BULAMAYACAĞIZ

Ekmek fiyatları üstünden yaşanan tartışmalar devam ediyor. Fırıncılar İstanbul’da 3 yıldır 250 gram ekmeğin 1.25 TL olduğunu söyleyerek bunun sürdürülebilir olmadığını ifade ediyorlar.

Bu haber 16 Ekim 2018 - 15:34 'de eklendi.
Abone ol

Öyle ki, bazı bakkallar “Vali Bey ve hükümet ‘yok öyle şey’ dese de 1.25 lira olan 250 gram ekmek 1.50 lira” diyor.

Hükümette ise enflasyonla mücadele adı altında ekmek fiyatlarının değişmemesi konusu üzerinde yoğun bir baskı var.

Fırıncılar zam yapılmaması halinde 1 hafta içinde ekmek üretiminin durdurulabileceğini kaydediyor.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ekim ayı meclis toplantısında ekmek fiyatları ile ilgili bir maddenin oylanmasının ardından gerginlik çıktığı belirtiliyor.

250 gram ekmeğin azami 1.25 TL olmasını içeren maddenin oylanması sırasında reddeden yaklaşık 40, kabul eden 5-6 kişi olmasına rağmen iç tüzük gereği madde kabul edildi. İTO’nun iç tüzüğüne göre oylama sırasında salonda bulunup, oy kullanmayanlar maddeyi kabul etmiş sayılıyor. Oylamanın hemen ardından ise birçok meclis üyesi duruma itiraz ederek salonu terk etti. Fuaye alanında toplanan meclis üyeleri maddenin iptali için imza topladılar.

İTO Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi’nden İTO Meclis Üyesi olan Sultan Selim Şimşek, 250 gramlık somun ekmeğin 1.25 TL olmasının sürdürülebilir olmadığını söylerken fırıncıların bu fiyatlarla ay sonunu getirmesinin bile mümkün olmadığının altını çiziyor.

“İflaslar başladı. Fırıncı daha önce elde ettiği birikimleri, gayrimenkulleri satarak süreci idare etmeye çalışıyor” diyen Şimşek, “Fırıncıdan fedakarlık isteniyor. Fedakarlık kârdan edilir. Kâr istemiyoruz ama zarar edilmemesi için biz hükümetten yardım bekliyoruz” çağrısı yapıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ekmek fiyatlarının 3- 4 yıl öncesiyle aynı olduğunu hatırlatan Şimşek, son 3 ayda bütün girdilerine yüzde 40- 60 zam yapıldığını vurguluyor.

Fırınların yüzde 90’ının doğalgaz ile üretim yaptığını kaydeden Şimşek, doğalgaza gelen zamların ardından maliyetlerinin şiştiğine işaret ediyor. Fırıncıların ekmek çıkaramaz duruma geldiğine dikkat çeken Şimşek, şöyle devam ediyor:

“Fırıncılar en fazla 1 hafta daha dayanır. Sonra halk tipi dediğimiz ekmek çıkmaz. Zabıtalar baskınlar yapıyor fırınlara. Zannediyorum ki yakında cezalar da gelecek. Zam yapan fırınlar var. Cezalar geldiğinde mali sorun daha da büyüyecek.

Çeşit ekmekte bir problem yok ama yüzde 80 somun ekmek tercih ediliyor. Halka ucuz ekmek yedirelim derken hiç ekmek bulamama gibi bir problemle karşı karşıya kalınacak. Ekmek şu an en az 1.50 TL olmalı. Bu para kazandırmaz ama mevcut durumu idare eder. Bir ekmeğin görünen maliyetleri 1.25 TL. Amortisman, tazminatlar, lojistik gibi masraflar hesaplanmıyor. Bununla enflasyonla mücadele edilmez.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!