SON DAKİKA

EGE’DE ADALARA JET ÜSSÜ DAHİ YAPMIŞLAR!

Ankara’nın askeri yığınak yaptığı gerekçesiyle uyardığı Atina, 23 adaya adeta üslendi. Asker ve silah konuşlandırılmasının yanı sıra jet üssü dahi inşa etmişler.

Bu haber 25 Ocak 2020 - 23:16 'de eklendi.
Veryansın tv’de yer alan habere göre; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Gayri askeri statüdeki 16 adayı anlaşmalara aykırı olarak silahlandıran Yunanistan, uluslararası hukuka uygun davranmalı” demişti.Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynakları açıklamaya karşılık 16 adayla ilgili “Her hangi bir saldırıda yasal savunma hakları olduğunu” duyurdu. Aynı kaynaklara göre, Türkiye’den gelen bu gibi tepkiler, ‘Yunanistan’ı Ege Denizi’nin Yunan Adalarını korumak için gerekli tüm koruyucu savunma önlemlerini almaya zorluyor ve meşrulaştırıyor’ ifadelerini kullandı.Ankara ile Atina arasında karşılıklı atışmalar Ege’deki adaların durumunu yeniden gündeme getirdi.

İKİ TÜMEN YERLEŞTİRDİLER

Lozan ve Paris anlaşmalarına aykırı hareket eden Atina, yıllardır sürdürdüğü faaliyetlerle Ege’deki 23 adanın büyük kısmını cephaneliğe çevirdi. Adalara inşa edilen askeri üs ve pistler, buralara konuşlandırılan zırhlı araç, top ve taarruz helikopterleri ile Yunan ordusunun yaptığı yığınak büyük boyutlara ulaştı.Yeni Şafak’ın iddiasına göre, Lozan Anlaşması ile muharip askerden arındırılan fakat Yunanlıların son yıllarda garnizon haline getirdiği Limni, Sakız, Sisam ve İstanköy adaları mekanize birliklerin kışlası oldu. Oysa Lozan’a göre Atina’nın bu 4 adada sadece asayişin temini için polis ve jandarma bulundurma hakkı bulunuyor. Bunun yanında Yunan ordusu, sadece Rodos ve Midilli’ye 10’ar bin askerden oluşan iki tümen yerleştirdi.

JET ÜSSÜ İNŞA ETTİLER

Ege kuzeyindeki Limni, Sakız, Sisam, Ahikerya, İstanköy adalarına her biri ortalama 4’er bin askerden oluşan tugaylar ve Semadirek ile Meis adalarına ise taburlar yerleştirildi. Adalara sadece asker yığmakla kalmayan Atina yönetimi Limni, Rodos, Midilli ve İstanköy’e ise savaş uçakları için havaalanları inşa etti. Adaları mekanize birliklerle askeri üs bölgesi haline getirerek adeta cephaneliğe çeviren Yunanistan, Midilli adasında paraşütçü askerlerle tatbikat yaptı. Adalarda tank ve savaş jetleri dışında taarruz helikopteri de yerleştiren yönetim Taşoz, Sisam ve Sömbeki adalarında da seferberlik tatbikatı icra etti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!