SON DAKİKA

Edebiyat ödüllerini kitapları okumadan veriyorlarmış…

Pazar günü sona eren Frankfurt Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen "Edebiyat Ödüllerinin Jürileri Nasıl Çalışıyor?" konulu panelin konuşmacılarından Türkiye PEN Başkanı, gazeteci–yazar Zeynep Oral, yaptığı açıklamalarla dinleyicileri şaşırttı.

Bu haber 18 Ekim 2017 - 3:29 'de eklendi.
Abone ol

Pazar günü sona eren Frankfurt Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen “Edebiyat Ödüllerinin Jürileri Nasıl Çalışıyor?” konulu panelin konuşmacılarından Türkiye PEN Başkanı, gazeteci–yazar Zeynep Oral, yaptığı açıklamalarla dinleyicileri şaşırttı.

Hürriyet’ten Gürsel Köksal’ın haberine göre Amerikan Publishing Perspectives dergisi Genel Yayın Yönetmeni Porter Anderson’un yönettiği panelde, Avrupa Birliği Genç Edebiyatçılar Ödülü Jürisi üyesi olarak katılan Zeynep Oral’la birlikte Fransa’nın en büyük ödüllerinden Goncourt’un jüri üyesi, Magazine Litteraire Genel Yayın Yönetmeni Pierre Assouline, Alman Kitap Ödülü jürisinden, TV kanalı ORF’nin Edebiyat Bölümü Şefi Katja Gasser ile Singapur’dan yayınevi yöneticisi (Epigram) Edmund Wee konuştu.

“ÖDÜLLER ASLA ADİL OLAMAZ”

Konuşmacılar, her yıl binlerce yazarın, binlerce kitabının yayınlandığı dünyada dağıtılan ödüllerin asla “adil” olamayacağını vurguladı.

ORAL: BAZEN HİÇ OKUMADAN ÖDÜL VERİYORUZ

Bu çerçevede ödül jürilerinin nasıl çalıştığına dair bilgiler veren Zeynep Oral, “Bazen de hiç okumadan ödül verdiğimiz oluyor” dedi. Bunun zaman zaman yaşanan anti-demokratik gelişmelere tavır olarak gerçekleştiğini belirten Oral, resmi ağızlardan kadın düşmanı açıklamaların ardından kadın haklarıyla ilgili yayınlara verilen ödülleri örnek gösterdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Zeynep Oral, “Türkiye’den yazarların bu kadar çok uluslararası ödül almasını istemiyorum” diyerek de dinleyicileri şaşırttı. Ancak daha sonra bu ödüllere aynı zamanda çok sevindiğini çünkü Aslı Erdoğan gibi yazarların bu ödülleri “çok iyi yazar oldukları” için aldıklarını vurguladı. Zeynep Oral, ödüllerin birer “siyasi araç” olarak görülmesine karşı çıkarken, hapisteki ya da baskı altındaki yazarların, gazetecilerin aldığı uluslararası ödüllerin yararlı olduğunu vurguladı. 

Yeni başlayanlar için edebiyat ödülleri İlgili Haber

Fransızca bilmeden Fransızca çeviriye ödül vermek İlgili Haber

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!