SON DAKİKA

DÜZCE’DEKİ ANTİK KENT KAZILARINDA BEBEK MEZARI VE SU ARKI BULUNDU

Düzce Belediyesince Konuralp bölgesindeki kazı çalışmalarında antik kentteki tiyatroda bebek iskeleti ve su arkının bulunduğu bildirildi. Koruma altına alınan bebek kemiklerinin hangi döneme ait olduğunun tespit edilmesiyle, tiyatro içindeki bebek mezarının gizeminin ortaya çıkarılması bekleniyor.

Bu haber 25 Kasım 2020 - 1:19 'de eklendi.
Abone ol

AA’nın haberine göre, belediyeden yapılan yazılı açıklamada, tarihi milattan önce üçüncü yüzyıla kadar dayanan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği, yeni bölümlerin ortaya çıkarılmaya başlandığı belirtildi.

Buluntuların heyecan yaratarak tiyatronun gizemli tarihini bir kez daha ön plana çıkardığı vurgulanan açıklamada, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün de kazı alanında incelemelerde bulunduğu aktarıldı.

Yapılan açıklamada “Kazı ekipleri, ilk olarak bebek kemiklerini bularak koruma altına aldı. Kemiklerin hangi döneme ait olduğuna dair incelemelerin ardından tiyatro içindeki bebek mezarının gizemi de aydınlatılacak.

Düzce Belediyesine ait kazı ekibi, kaldırılan toprağın ardından bir heykel kaidesini de ortaya çıkardı” denildi.

Açıklamada ayrıca “Bronz bir heykel olduğunu düşünen arkeologlar, heykelin paganlıktan Hristiyanlığa geçiş döneminde yok edilmiş olabileceğini ifade etti.

Her geçen gün yeni keşfe şahit olunan Konuralp Antik Tiyatro’da su arkının da başlangıç noktası bulundu. Toprağın kaldırılmasının ardından su arkı tüm ihtişamıyla gözler önüne serilecek” ifadesine yer verildi.

Faruk Özlü de kazılarda büyük mesafe kat ettiklerini belirterek, “Yaptığımız son kazılarda bir çocuk iskeleti bulundu, bir su arkına rastladık. Çalışmalarımız devam ediyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Burasını Batı Karadeniz’in çok güzel bir antik kenti olarak ortaya çıkarıp, restore edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Açıklamada ayrıca sahne önünde yapılacak kazı çalışmaları için tarihi taşların kaldırılarak numaralandırıldığı bildirildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!