SON DAKİKA

DÜNYANIN EN BÜYÜK VARLIK FONUNU SALGIN VURDU: 21 MİLYAR DOLAR ZARAR

Norveç’in Varlık Fonu yılın ilk yarısında, hisse senetlerindeki toparlanmanın yılın başlarındaki kayıpları kapatmaya yetmemesi ile 21 milyar dolar eridi.

Bu haber 19 Ağustos 2020 - 0:12 'de eklendi. Son Güncelleme19 Ağustos 2020 - 02:18
Atatürk'ün Katilleri

Dünyanın en büyüğü durumundaki Norveç Varlık Fonu, yılın ilk yarısında, hisse senedi piyasasındaki sıçramanın yılın başlarındaki kayıpları kapatmaya yetmemesinden dolayı 21 milyar dolar kaybetti.

Oslo merkezli fon, salı günü yaptığı açıklamaya göre, söz konusu dönemde yüzde 3.4 ya da 188 milyar kron (21 milyar dolar) eridi.

Fonun yardımcı CEO’su Trond Grande, yaptığı açıklamada, “Piyasaların ikinci çeyrekte iyi bir toparlanma göstermelerine karşın, halen kayda değer bir belirsizliğe tanık oluyoruz” dedi.

1.2 trilyon dolar büyüklüğündeki fon için oldukça çalkantılı bir dönemdi. Bu yılki getiriler üzerinde oldukça yoğun bir baskı oluşturan piyasa kaosuna ek olarak, fon ayrıca hedge fon yöneticisi Nicolai Tangen’in yeni CEO olarak atanmasına yönelik siyasi tartışmaların da içine çekildi.

Tangen, Yngve Slyngstad’dan görevi 1 Eylül’de devralmaya hazırlanıyor. Ancak parlamentonun bu hafta hükümeti bu atamaya karışması, ertelemesi ve hatta durdurması konusunda yetkilendirip yetkilendirmeyeceği henüz açık değil.

Fona ev sahipliği yapan Merkez Bankası, Tangen’in atanması konusunda, yen, başkanın kendi kişisel serveti ile ilgili olarak olası çıkar çatışması meydana gelebileceği endişelerin dolayı ciddi eleştiriler ile karşı karşıya bulunuyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!