SON DAKİKA

DÜNYANIN 2’İNCİ EN BÜYÜK YELKENLİ EĞİTİM GEMİSİ BOĞAZ’DAN GEÇTİ

Dünyanın ikinci büyük yelkenli eğitim gemisi, İstanbul Boğazı’ndan geçti. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle tarihi geminin geçişine az sayıda İstanbullu tanıklık etti. Yaklaşık 1,5 saatte boğaz geçişini tamamlayan gemi Marmara Denizi’ne açıldı.

Bu haber 02 Mayıs 2020 - 2:35 'de eklendi.
Abone ol

1926 yılında Almanya’da yapımı tamamlanan 114 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindeki Rusya bayraklı  “Kruzenshtern” adlı 4 direkli yelkenli eğitim gemisi 12 gün önce Karadeniz’e geçmişti. 

Tarihi yelkenli bugün saat 15.30 sıralarında  Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Dünyanın en büyük ikinci yelkenli gemisi olarak adlandırılan tarihi gemi, Bellingshausen ve Lazarus adlı Rus denizcilerin Antarktika’yı keşfinin iki yüzüncü yıl dönümü nedeniyle dünya turuna çıktı. 

Dünyada bir çok liman ziyaretinde bulunan 94 yaşındaki gemi bu sefer rotasını Rusya’nın Kaliningrad Şehri’ne çevirdi.  Yaklaşık 1,5 saatte boğaz geçişini tamamlayan gemi Marmara Denizi’ne açıldı.Kaynak Yeniçağ: Boğaz’dan bir ihtiyar geçti

TAZMİNAT OLARAK  VERİLDİ

Gemi Almanya’nın Bremerhaven şehrinde 1926 yalında  inşa edildi ve “Padua”  ismini aldı. 2. Dünya savaşından sonra 1946 yalında savaş tazminatı olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne teslim edildi ve Rus Donanması’nın eğitim gemisi olarak görev yaptı. Geçmişte 3 Alman filminde de kullanılan gemi 1965 yalında Sovyet Bilimler Akademisi’ne devredildi ve halen  eğitim amaçlı kullanılıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!