SON DAKİKA

Dünyada Yeni Salgın Alarmı: Maymun Çiçeği Virüsü, Belçika’da da Görüldü

Belçika’da ilk maymun çiçeği virüsü vakası görüldü, hastanın durumunun ağır olmadığı bildirildi.

Bu haber 20 Mayıs 2022 - 20:18 'de eklendi.
Abone ol

Belçika’da yayın yapan kamu televizyonu VRT’ye konuşan Antwerp Tropik Sağlık Enstitüsü yetkilisi Isabel Brosius, durumu ağır olmayan hastanın partnerinin de aynı semptomları gösterdiğini ve yakında ikinci vakanın da kaydedilmesini beklediklerini söyledi.

Brosius, virüsün bulaşabilmesi için yakın ve sürekli temas gerektiğini, geniş çapta yayılım beklemediklerini belirtti.

7 ÜLKEYE YAYILDI

İlk olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü son 2 haftada Avrupa’da 7 ülkeye yayılırken Kanada’da 17 şüpheli vaka bulunuyor. İngiltere’de vaka sayısı 9’a yükselirken şimdiye kadar İspanya’da doğrulanmış 7, Portekiz’de 5, İtalya, İsveç ve ABD’de birer vaka görüldü.

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlk belirtiler ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı ve genel bir halsizliktir. Ateş düştüğünde, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine, en yaygın olarak avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebilir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Son derece kaşıntılı olabilen döküntü kabuk oluşturmadan farklı aşamalardan geçer. Lezyonlar skarlaşmaya neden olabilir. Enfeksiyon genellikle kendi kendine geçer ve 14 ila 21 gün arasında sürer.

Ancak virüsün kaç hastaya bulaştığı veya virüsün İngiltere’de korona virüsle birlikte yayılıp yayılmadığı hakkında hiçbir ayrıntı vermedi. Deride kabarcıklara neden olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor.

ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR

Virüs vakalarının çoğu hafiftir, bazen su çiçeğini andırır ve birkaç hafta içinde kendi kendine geçer. Ancak belirli durumlarda maymun çiçek virüsü daha şiddetli olabilir ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

KORONA KADAR KOLAY YAYILMIYOR

Ancak bilim insanları bu virüsün insandan insana bulaşmasının oldukça nadir olduğunu belirterek korona virüs kadar kolay yayılmadığının altını çizdi.

KONGO’DA 10 KİŞİ ÖLDÜ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC), maymun çiçeği hastalığı nedeniyle 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR