SON DAKİKA

DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASI’NDA TÜRKİYE’DEN 34 KURUM LİSTEDE

THE 2020 Dünya Üniversite Sıralaması’nda ilk kez Türkiye’den 34 kurum yer alıyor.

Bu haber 12 Eylül 2019 - 13:33 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre, Nitelik sorunu var Times Higher Education (THE) 2020 Üniversite Sıralaması açıklandı. Türkiye’den ilk 1000’e 34 üniversite girdi ancak 2011’den bu yana ilk kez ilk 400’de Türk üniversitesi bulunmuyor. THE direktörü Phil Baty, “Türkiye bu yıl sıralamadaki varlığını yüzde 50 oranında artırdı ama kalite için yaratıcı özgürlüğe ihtiyaç var” dedi.

92 ülkeden 1300 üniversitenin yer aldığı sıralamanın birincisi Oxford, ikincisi Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, üçüncüsü de Cambridge Üniversitesi oldu.

Türk üniversiteleri arasında en yüksek sıralamanın sahibi 401-500 bandında yer alan Çankaya ve Sabancı üniversiteleri oldu. THE direktörü Phil Baty, Türk üniversitelerinin sıralamadaki yerini şöyle değerlendirdi: “Türkiye sıralamada 34 kurumla, temsil sayısında Güney Kore ve Kanada’yı geçti ama Türk üniversitelerinin çoğu ilk binin dışında ve hepsi ya yerinde sayıyor ya da düşüşte. Türkiye, kurum sayısının 11’den 34’e çıkmasıyla gözle görülür bir sıçrama yaptı. Sıralamaya yeni girenler içinde en yüksek performans Çankaya Üniversitesi’nin. Yeni girenlerin kalanı çoğunlukla böyle yüksek bir pozisyona ulaşamadı. 11 yeni Türk kurumundan 9’u ilk 1000’in dışında. Sıralamada 6 Türk üniversitesi geçen yıla göre daha aşağıda yer aldı.

2019 ve 2020 sıralamalarında yer alan hiçbir Türk üniversitesi bu sıralamada daha yüksek bir pozisyona ulaşamadı. Genel olarak ülkedeki üniversiteler bu yıl “atıf etkisi” kriterinde düşük puanlar aldı. Bu yılki sıralama, Türkiye’nin temsil konusundaki kapasitesini göstermesi açısından cesaret verici. Türkiye’nin, çok ciddi uluslararası rekabet içinde yer alabilmesi için doğru yatırımlar yapması ve eğitim ve araştırma kalitesinin yükselmesi için yaratıcı özgürlüğün sağlanması gerek.

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASI

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!