SON DAKİKA

Dünya Liderlerinden Davos’ta Önemli Mesajlar

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) “2021 Davos Gündemi” toplantıları dijital ortamda devam ediyor.

Bu haber 28 Ocak 2021 - 16:07 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Ekotürk’ten Feyza Gümüşlüoğlu’nun haberine göre; Karantina önlemleri kapsamında bu yıl çevrimiçi gerçekleştirilen ve ana teması “The Great Reset” (Büyük Resetleme) olarak belirlenen Davos toplantılarında dünya liderleri önemli mesajlar verdi.

Xi Jinping: Soğuk Savaş zihniyeti terkedilmeli

Pazartesi başlayan ve hafta boyu sürecek olan zirvenin ilk günü açılış konuşmasını Çin Devlet Başkanı Xi Jinping yaptı.

JoeBiden’ın ABD Başkanlığını devralmasından sonra ilk kez konuşan Xi, Biden’ın adını doğrudan anmadan Soğuk Savaş zihniyetinin ve ideolojik önyargıların terk edilmesi, ticari kısıtlamaların kaldırılarak daha güçlü bir işbirliğine gidilmesi çağrısında bulundu.

Çinli lider, “Tarih bize tek başına hareket eden ve küstah bir izolasyon politikası izleyenlerin her zaman kaybettiğini tekrar tekrar göstermiştir” diyerek ABD’ye Trump döneminde kendisine uygulanan baskıcı politikalardan vazgeçmesi yönünde mesaj yolladı.

Xi Jinping, “Yeni bir Soğuk Savaş başlatmak, diğerlerini reddetmek, tehdit etmek veya korkutmak, tedarik kesintisi veya yaptırımlar empoze etmek, dünyayı yalnızca bölünmeye iter” ifadelerini kullandı.

Çin halkının on yıllarca süren çabalarının ardından ülkesinin her bakımdan müreffeh bir toplum inşa etmeyi sürecini tamamlamak üzere olduğunu kaydeden lider, “aşırı yoksulluğu sona erdirme konusunda tarihi kazanımlar elde ettik ve tamamen modern bir sosyalist ülke inşa etme yolunda yeni bir yolculuğa çıktık” dedi.

Xi Jinping, Çin’in yeni bir kalkınma aşamasına geçtiğini belirterek, kalıcı barış, evrensel güvenlik ve ortak refah yolunda açık, kapsayıcı, temiz ve yaşanabilir bir dünya inşa etmek için diğer ülkelerle ortak çalışacakları mesajını verdi.

Merkel: Pandemi gelecek yıllarda da hayatımızı etkileyecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021 Davos Gündemi kapsamında Salı günü yaptığı konuşmada koronavirüs salgınının daha uzun yıllar insan hayatını ve iş yapış şekillerini etkileyeceğini söyledi.

Salgından çıkışın beklenildiği kadar kısa sürmeyeceğini belirten Merkel, salgının küresel tedarik zincirlerinde bir zayıflık olduğunu ortaya koyduğunu, bu nedenle tedarik zincirlerinin daha dirençli hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Küresel çok taraflı yaklaşımın salgının sağlık ve ekonomi üzerinde etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu vurgulayan Alman lider, Covid-19’a karşı aşıların dünyada “adil” dağıtılması çağrısında da bulundu.

Merkel, ülkesinin Covid-19 krizinde güçlü ve zayıf yönlerini öğrenme fırsatı yakaladığını dile getirerek, Almanya’da salgın öncesi uygulanan sıkı maliye politikasının krizde ekonomiye yardım etme konusunda kendilerini desteklediğini anlattı.

Putin: ABD’li teknoloji devleri tehdit yaratıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirvenin Çarşamba günkü oturumunda bir konuşma yaptı.

Koronavirüs salgınının dünyadaki sorunları ve eşitsizlikleri artırdığını söyleyen Putin, yaşanan krizin sosyal tabakalaşmayı, popülizmi, sağ ve sol radikalizmi artırdığına işaret etti.

Küreselleşmenin Amerikalı ve Avrupalı şirketlerin karlarında önemli artışlara neden olduğuna da dikkat çeken Putin, konuşmasında teknoloji devlerinin giderek artan gücüne geniş yer ayırdı.

Rus lider, söz konusu şirketlerin demokratik kurumlara tehdit haline gelmeye başladığını savunarak, “ABD’li sosyal medya devleri bazı ülkelerde seçilmiş hükümetlerle rekabet ediyor” ifadesini kullandı.

“Toparlanmada devletin rolü artacak”

Rus lider Vladimir Putin, gerçek ve sanal ekonomiler arasında büyüyen uçuruma dikkat çektiği konuşmasında, küresel ekonomik toparlanma sürecinde devletin payının artacağı öngörüsünde bulundu.

Putin, “Ekonominin daha da gelişmesi büyük ölçüde bütçe teşviklerine dayalı olacak ve burada devlet bütçeleri ve merkez bankaları kilit rol oynayacak. Aslında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu tür eğilimleri zaten görüyoruz. Sosyo-ekonomik alanda devletin, daha fazla sorumluluk ve devletler arası yakın etkileşim sağlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!