SON DAKİKA

‘DÜN AKŞAMA KADAR SABRETTİK! BUGÜN TALİMAT VERDİM’

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi’nde konuştu. ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yaptırım kararının ardından atılacak adımı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dün akşama kadar sabrettim. Bugün arkadaşlarıma talimatı verdim, Amerika’nın Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağız” dedi.

Bu haber 05 Ağustos 2018 - 12:36 'de eklendi.

ABD’nin yaptırım kararıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’nin yaptığı ciddi derecede saygısızlıktır. Bizimle asla bir takas içerisinde, Halkbankası genel muavinini tutuklamak suretiyle bizimle takas muamelesine girmeyin. Hukuk neyse biz onun yanındayız. Halkbankamıza bir bedel ödetme yoluna gitmeyi de doğru bulmuyoruz” dedi.

ABD’nin yaptırım kararıyla ilgili alınan kararı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’nin yaptığı stratejik ortaklığa yakışmayacak adımdır. Türkiye’ye saygısızlıktır. Bir yandan stratejik ortak diyeceksin, bir yandan PKK’yla FETÖ ile bağlantısı olanlara destek olacaksın. Amerika’da hiçbir mal varlığı olmayan bakanlarımız hakkında böyle bir karar vermesi skandal harekettir. Biz de karşılık olarak ABD’nin Adalet ve İçişleri bakanlarına ait Türkiye’deki mal varlıklarını durduracağız.” ifadesini kullandı.

“DESTEK VERENLER HESABINI VERECEKLER”

Yeni ve güçlü Türkiye yolunda emek vermiş tüm AK Partili kadınlara teşekkür eden Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları’nın Türk siyasetine kalite ve anlam kattığını kaydetti. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında ellerinde bayraklarla şehadete yürüyen kadınlar başta olmak üzere tüm şehitlere Allah’tan rahmet niyaz ettiğini belirten Erdoğan, o gece ölümü öldüren, korkuyu sindiren, namlulara meydan okuyan tüm kadınlara şükranlarını sunduğunu söyledi.

Erdoğan, PKK terör örgütünce şehit edilen Aybüke öğretmeni, evlatlarının canını kurtarmak için bombaların üzerine atılan Hatice Belgin’i ve geçtiğimiz günlerde 11 aylık bebeği Bedirhan ile şehit olan Nurcan Karakaya’yı özellikle rahmetle anmak istediğini belirtti. Bugüne kadar hiçbir şehidin kanını yerde koymadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Er ya da geç ama mutlaka katil sürülerinden işledikleri cinayetlerin hesabını tek tek sorduk ve sormaya devam edeceğiz. Milletimiz müsterih olsun, şehit yakınlarımız gönüllerini ferah tutsun. 1 haftada 56 teröristi etkisiz hale getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Bu konuda durmak yok. Onlar inlere girecek, biz onları inlerinde takip edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, büyük bir devlettir. Bu devlet kime şefkat göstereceğini, kime de kadife eldivenin içindeki demir yumruğunu indireceğini çok iyi bilir. Teröristleri kutsayanlar devletimizin pençesinden asla kurtulamayacaklar. Parlamentoya girsinler diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler. Nereye gizlenirse gizlensinler, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, sırtlarını kime dayarlarsa dayasınlar ağzı daha süt kokan masum sabilerin kanını döken alçaklardan katliamlarının hesabını muhakkak soracağız” diye konuştu.

“DİĞER SİYASİ PARTİLERDE BÖYLE BİR ŞEY YOK”

Siyasi hayatının her aşamasında kadınlarla birlikte yol yürüdüğünü ifade eden Erdoğan, bundan 17 yıl önce Türkiye’yi kadınlarla birlikte inşa edeceklerinin sözünü verdiklerini, bunu da başardıklarını aktardı. Kadınların iş gücüne katılım oranının AK Parti iktidarı döneminde yüzde 23’ten yüzde 34’e ulaştığını dile getiren Erdoğan, “Bu rakam daha da ilerliyor. Özellikle kadınların siyasete katılımlarına baktığımızda AK Parti ile zirveye ulaştı. AK Parti Kadın Kolları üyesi ne biliyor musunuz? 4 milyon 600 bin kadın üyemiz var. Bu diğer siyasi partilerin toplam üye sayısını bile geride bırakmıştır. Türkiye’de kadın kolları kongresi yapan ilk ve tek parti AK Partid’ir. 2005 yılında yaptığımız bu kongre ile siyasi tarihimizde yeni bir dönemi başlattık. Kadın kollarımızın milyonlarca evi ziyaret edip davamızı, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatarak ardı ardına nice başarılar yaşadık. Siyasette kadınlarımıza verdiğimiz önemin en son örneği 24 Haziran seçim sonuçlarıdır. Şu anda Meclis’te AK Parti sıralarında 53 kadın milletvekilimiz bulunuyor. Diğer siyasi partilerde böyle bir şey yok. Bunların 45’i teşkilatlarımızdan gelen arkadaşlarımızdır. Nereden nereye geldiğimizin en açık ispatı. AK Parti Kadın Kolları bünyesinde yıllardır çalışan, emek veren, ter döken bu kardeşlerimiz görevlerini artık milletvekili olarak Meclis’te görevlerini sürdürüyorlar” şeklinde konuştu.

“BAŞARILARIYLA HAK ETTİKLERİNİ GÖSTERİYORLAR”

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde kadınların bir başka yönüne, cesaretlerine, kahramanlıklarına, şehadetlerine, gaziliklerine şahit olduklarını kaydetti. Darbeci hainlerin karşısına çıkıp hesap soran, ezanı ve bayrağı için öne atılan, tankları elleriyle durduran kadınların o gece gösterdikleri kahramanlığın nesiller boyu anlatılacağını dile getiren Erdoğan, “Siyasetin yanı sıra kamuda ve özel sektörde çalışanlar ve onların arasında kadın sayısı giderek artıyor. Kamu çalışanlarının yüzde 38’i kadınlarımızdan oluşuyor. Özellikle öğretmenler arasında bu oran yüzde 56’yı buluyor. Banka çalışanları arasında kadınlar yüzde 51 ile erkeklerin önüne geçti. Üniversitelerdeki öğretim elemanlarımız arasında kadınlarımızın oranı yüzde 45’lere ulaştı. Serbest çalışan mimarlar ve avukatlar arasında kadın oranı yüzde 44’e ulaştı. Dışişleri Bakanlığımızda çalışan 249 büyükelçimizden 51’i kadındır. Hakim ve savcılarımızın neredeyse 3’te 1’i kadın. Bu örnekleri olabildiğince arttırmak mümkün. Kadınlar hayatın her alanında varlıklarını en güçlü şekilde hissettirmekle kalmıyor, başarılarıyla bulundukları yeri hak ettiklerini de gösteriyorlar. Kendileri, aileleri ve ülkeleri için gece gündüz mücadele veren tüm kadınlarımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ’NİN HİZMETLERİNİ TEK TEK AÇIKLADI

Türkiye’nin 16 yılda 3 buçuk kat büyüdüğünün altını çizen Erdoğan, krizlerin, kaosların, yoksulluğun, yokluğun, istikrarsızlığın pençesinde kıvranan Türkiye’yi her alanda cumhuriyet tarihinin tamamını kaplayan hizmetlerde buluşturduklarını kaydetti. AK Parti hükümetinin 16 yıllık hizmetlerini sıralayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Eğitimde 288 bin yeni dersliği, 605 bin yeni öğretmeni ülkemize kazandırdık. Üniversite sayımızı 76’dan 207’ye çıkartarak 81 ilimizin tamamında artık üniversitemiz var. Yükseköğrenim gençliğimiz için 633 bin yatak kapasiteli yurtlar yaptık. Spor tesislerimizi her ilimizde, ilçelerimizde hatta mahalle ve köylerimizde yaygınlaştırarak lisanslı sporcu sayımızı 278 binden 8 milyon 368 bine yükselttik. İnşa ettiğimiz yüksek kapasiteli stadyumlarla şehirlerimizin sportif ve sosyal faaliyet alt yapımızı güçlendirdik. Sağlıkta devrim yaptık. Hizmete sunduğumuz bin 245 hastane ve 130 binin üzerindeki hastane yatağıyla, göreve başladığımız 540 bin personelle, teşhis ve tedavi cihazlarından ambulanslara kadar kaliteli teknik donanımla adeta bir devrime imza attık. Hey gidi Kılıçdaroğlu hey. Onun SSK Genel Müdürü olduğu zamanı hatırlayın. Onun SSK Genel Müdürü olduğu zamanlarda hastanelerimizin halini bilenler var aramızda. Ama artık böyle bir hastane yok. Artık tüm hastanelerimiz gayet iyi bir konumda. Şimdi bunu şehir hastaneleriyle sağlık hizmetlerimizi bir adım daha öteye taşıyoruz. Bugüne kadar 6 şehir hastanemiz hizmete girdi. Yıl sonuna kadar Eskişehir, Ankara-Bilkent ve Manisa’yı da açıyoruz. Bunlarla birlikte Türkiye sağlıkta sınırlar üstü bir yere gidiyor. Adalet hizmetlerinin kalitesini arttırmak için hem fiziki mekan hem de personel ihtiyacını karşılayacak yatırımları hayata geçirdik. Ülkemizin dört bir yanında yeni adalet sarayları açtık. FETÖ’den temizlediğimiz yargı sistemimizin ağır iş yükünü hafifletecek tedbirler aldık, almaya devam ediyoruz. Emniyet hizmetleri konusunda da devrim yaptık. Hepsini de İçişleri Bakanlığı bünyesinde topladığımız polis, jandarma ve sahil güvenlik teşkilatlarımız şehirlerimizden denizlerimize kadar her yerde milletimizin emrindedir. Terörle mücadeleden asayişe, narkotikten organize suçlara kadar her alanda ülkemizi huzurlu hale getirecek adımları atmayı sürdürüyoruz. Ulaştırma alanında Türkiye’de yaptığımız yatırımlar dünyaya örnek olacak düzeydedir. Karayolları, havayolları, demir yolları ağlarıyla Türkiye’yi donatıyoruz. Her köşesini ulaşılabilir, erişilebilir hale getirdik. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 26 bin kilometreye kadar uzattık.”

“TALİMAT VERDİM”

Dış politikayla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dış politikada son zamanlarda malum gelişmeleri sizler de takip ettiniz, ediyorsunuz. Amerika’nın özellikle son İzmir’deki Papaz Brunson olayıyla alakalı attığı adım bir stratejik ortağa yakışmayacak bir adımdır. Amerika bu adımla birlikte aslında Türkiye’ye karşı ciddi bir saygısızlık yapmıştır. Bir taraftan model ortak diyeceksin öbür taraftan stratejik ortak diyeceksin, müttefik diyeceksin PKK ile FETÖ ile ilişkisi olan buradaki bir papazını savunmanın gayreti içine gireceksin. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye bu hukuk devleti anlayışı içerisinde hukukun gereği neyse bunu yapacaktır. Şunu söyleyeyim bizimle asla bir takas anlayışı içerisinde, 6 kez Amerika’ya girip çıkan Halk Bankamızın Genel Müdür muavinini tutuklamak suretiyle kalkıp da bizimle bir takasa girme. Böyle bir anlayış bizim anlayışımız değildir. Hukuk neyse biz bunun yanında olduk ve sadece bu değil, Halk Bankamıza hiçbir alakası olmadığı halde bir bedel ödetme yoluna gitmeyi de asla doğru bulmuyoruz. Çünkü suçlu bedelini öder ama suçu yoksa ona bedel ödetme gayreti içine girmek kimsenin de haddine değildir. Şunu da çok açık net ortaya koymam lazım. O da şudur; benim kalkıp İçişleri Bakanımı Adalet Bakanımı Brunson’la ilgili olarak onu yakından takip etti ona şöyle yaptılar böyle yaptılar demek suretiyle Amerika’daki mal varlıklarına el koyuyoruz mantığı mantık değildir. Yani bu Teksas’takilerin işi olabilir ama kalkıp da burada Amerika’da herhangi bir mal varlığına sahip olmayan bakanlarımla ilgili böyle bir yaklaşımı kabullenmek asla mümkün değildir. Şimdi ne olacak? Biz dün akşama kadar sabrettik. Şimdi ben de bugün arkadaşlarıma talimatı veriyorum; Amerika’nın Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağız varsa. Arapların güzel bir atasözü var; “Men dakka dukka.”Bizde onu ne yapacağız. Hiç biri mütekabiliyet anlayışının dışında değildir. Siz böyle yaparsanız bunun mütekabiliyeti budur bizde bunu yaparız. Sayın Trump’a bunları söyledim, Dışişleri Bakanım Singapur’da Dışişleri Bakanına söyledi daha yeni. Söylenen ne, ‘Türkiye ile bu alanda bu şekilde bir yaklaşım doğru değil.’ Eğer burada samimi hareket edeceksek gerçekten stratejik ortaksak ortaklığımızın gereğini yapalım. Biz sizlerle Somali’de beraber olmadık mı? Biz sizlerle Afganistan’da beraber değil miyiz? Biz sizlerle dünyanın değişik yerlerinde NATO’da bir ve beraber olduğumuz için ortak adımlar atmadık mı?” açıklamasında bulundu.

“SAYIN TRUMP ÇOK BÜYÜK BİR OYUNA GELMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye bu anlayışla, bu şekilde yaklaşımla terbiye edilemez. Bu sadece evangelist siyonist bir yaklaşımın tezahürüdür olayın aslı budur. Burada Sayın Trump çok büyük bir oyuna gelmiştir. Oyun kurucuları da gayet iyi biliyor. Bu oyunu Sayın Trump’ın bozması gerekir. Bizler bu noktada kararlıyız ve kararlı olarak duruşumuzu dürüst olduğumuz için aynen devam ettireceğiz. Biz dış politikamızı hiçbir zaman yalanlar sahte düzmece tezgahlar üzerine kurmadık. Her zaman dik durduk ama dikleşmedik. Biz Türkiye’yi büyüttükçe güçlendirdikçe kalkındırdıkça eski Türkiye’nin zayıflıklarına zaaflarına teslimiyetine alışmış olanlar adeta çıldırıyor. Ülkemize yönelik saldırıların sebeplerine şöyle bir bakın ortada bir tane akılla mantıkla gerçekçilikle hak ve hukukla izah edilebilecek husus bulamazsınız. Tamamı da siyasi ve ekonomik olarak ülkemizin geriletmeye sindirmeye korkutmaya yönelik söylemler ve eylemlerle üzerimize gelenlere cevabımızı her fırsatta verdik vereceğiz ve şunu da samimiyetle söylüyorum. Biz burada bir kez daha Rabiamızı ortaya koyacağız. Rabiamızla yürüyeceğiz. Rabiamız tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet. İşte hiç kimse Türkiye’yi bu 4 ilkesinden geriye döndüremeyecektir. Gezi olaylarında şehirlerimizin sokaklarını meydanlarını yakıp yıkarak gözümüzü korkutmaya çalıştılar. Sahnelenen oyunu gördük ve kararlı duruşumuzla vandalları sokaklardan temizledik. Ardından FETÖ’yü devreye sokup 17/25 Aralık emniyet yargı darbe girişimini başlattılar. Şimdi FETÖ’nün askerleri nerede? Amerika’da. Kim var arkasında kusura bakmasınlar Amerika var. Nerede Almanya’da maalesef Almanya’yla da bunları konuşacağız. Bu nasıl dostluktur, bu nasıl ittifaktır bu ittifakı bozmaları gerekir veyahutta sahiplenmeleri gerekir. Milletimizle birlikte biz tezgahı bozduk. Hem mahalli idareler hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığımız sonuçlarla darbecilere ilk derslerini verdik. Bölücü terörü ülkemizin gündeminden çıkarmak için her yolu denedik ama bölücü terör örgütünün mensupları kaçacakları yeri buldular. Nereye kaçtılar? Ya Amerika’ya ya Almanya’ya ya Belçika’ya ya Fransa’ya ya Hollanda’ya buralara kaçtılar. Buradan destek alıyorlar. Devletimizin milletimizin hüsnü niyetinin istismar edildiğini gördüğümüzde yeniden terör örgütünün tepesine binip tarihinin en büyük darbelerini indirdik. Çukur eylemleriyle milletimizin huzurunu kaçıranları açtıkları çukurlara gömdük. Sınırlarımızın ötesinden ülkemizi taciz edenleri bulundukları yerlerde bulup imha ettik. Bu şekilde Türkiye’yi ele geçiremeyeceklerini görenler 15 Temmuz’da FETÖ ihanet çetesine mensup teröristler aracılığıyla darbe girişiminde bulundular. Ne ülkemizde ne de tarihte örneği olmayan bir şekilde milletimiz bu darbe teşebbüsünü sadece imanı cesareti ve çıplak elleriyle önlemeyi başardı. Zira, ‘İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı yürek sinede yüktür.’ Ben 15 Temmuz Destanının tüm kahramanlarını buradan bir kez daha saygıyla hürmetle sevgiyle selamlıyorum. Rabbime bana böyle bir milletin evladı olmayı nasip ettiği için sonsuz hamd ediyorum.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!