SON DAKİKA

DSÖ YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN ADINI DEĞİŞTİRDİ

Çin’de ortaya çıkıp dünyada çok sayıda ülkeye sıçrayan koronavirüs salgını için Dünya Sağlık Örgütü bir isim buldu. Genel Direktör Ghebreyesus’un açıkladığına göre virüsün adı COVID-19. CO koronavirüs, VI virüs ve D de hastalık anlamına geliyor.

Bu haber 11 Şubat 2020 - 22:44 'de eklendi.
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’den yayılan yeni tür koronavirüse resmi olarak COVID-19 adının verildiğini belirtti.Genel Direktör örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Şimdi hastalık için bir adımız var ve bu Covid-19” dedi.

Ghebreyesus konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü arasında kabul edilen kurallara göre, kişi, hayvan, insan grubu ya da coğrafi bir yerle ilişkilendirilemeyecek, kolay telaffuz edilebilecek ve hastalıkla ilgili bir isim bulmamız gerekiyordu.”Ghebreyesus, CO’nun koronavirüs, VI’nin virüs ve D’nin de hastalık anlamına geldiğini kaydetti. Direktör Ghebreyesus, ayrıca yeni ismin gelecekteki tüm koronavirüs salgınları için standart bir format olarak kullanılma fırsatı vereceğine dikkati çekti.

‘İlk aşı 18 ayda çıkabilir’

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere mümkün olabildiğince agresif mücadele vermesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı.Ghebreyesus, “Bu yüzden bugün mevcut silahları kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” ifadesini kullandı.Bilim insanları koronavirüs hakkında karışıklık ve damgalanmadan kaçınmak için DSÖ’ye resmi bir isim verme çağrısında bulunuyordu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!