SON DAKİKA

DRONE’LARA KARŞI GELİŞTİRİLDİ: ABD DONANMASI LAZER SİLAHINI TEST ETTİ

ABD Donanması, İnsansız Hava Aracı ve küçük deniz araçlarına karşı savunma kabiliyeti sunması için geliştirdiği lazer silahını test etti.

Bu haber 23 Mayıs 2020 - 19:30 'de eklendi.

ABD Donanması bir süredir AR-GE aşamasında olan lazer silahını Pasifik Okyanus’unda insansız hava aracı üzerinde denedi.

USS Portland amfibi sınıfı nakliye gemisini üzerine yerleştirilen ‘Solid-state laser’ olarak adlandırılan silahın testi başarı ile geçtiği açıklandı.

San Antonio sınıfı amfibi bir nakliye gemisi olan USS Portland (LPD-27), geçtiğimiz hafta bir gösteri sırasında insansız bir hava aracına (İHA) karşı Teknoloji Olgunlaşma Lazer Silah Sistemi Göstericisini (LWSD) konuşlandırdı.

Bir donanma yetkilisi basın açıklamasında “Bu yeni gelişmiş güçle, Deniz Kuvvetleri olarak denizde savaşı adeta yeniden tanımlıyoruz” dedi.

‘Solid-state laser’ teknolojiye sürekli yatırım yapan Amerikan ordusunun geliştirdiği projelerden sadece bir tanesi. ABD ordusu için geliştirilen ‘ribbon gun’ isimli tüfeğin testleri start aldı.

Henüz prototibi bulunan piyade tüfeğini rakiplerinden ayıran en dikkat çekici özelliği ise aynı anda 4 kurşun birden ateşleyebilmesi.

ABD donanması için Alabama’da üretilen USS Independence (LCS 2), özellikleriyle göz dolduruyor. 127 metre uzunluğunda gemi, saatte 74 kilometre hız yapabiliyor.

Geminin köşeli yapısı radara yakalanma olasılığını düşürüyor. 19 bin kilometre menzile sahip olan USS Independence’ın bir başka dikkat çeken özelliği de, 6 metreden daha sığ sularda da görev yapabiliyor olması.

ABD savaş drone’u XQ-58 Valkyrie’yi de geçtiğimiz aylarda görücüye çıkardı. Arizona’da test edilen drone F-35’lere destek vermesi amacı ile geliştirildi.XQ-58 Valkyrie’nin 3 bin 300 kilometre uçuş menziline sahip olduğu açıklandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!