SON DAKİKA

Doğalgaza Büyük Zam Geliyor

Avrupa’da bugün yeni rekorlar kırarak bin metreküp için 1000 dolar eşiğini aşan doğalgaz fiyatları, kış aylarının gelmesiyle Türkiye için de doğalgaza rekor zam bekleniyor.

Bu haber 28 Eylül 2021 - 15:41 'de eklendi.
Abone ol

Avrupa’da doğalgaz fiyatları bugün yeni rekorlar kırarak bin metreküp için 1000 dolar eşiğini aştı. Geçtiğimiz yıl 100-110 dolar seviyesinde olan doğalgaz fiyatlarındaki artışın Türkiye’de de etkili olması bekleniyor.

Türkiye’de şu an konutlarda tüketilen gazın bin metreküpünün vergiler dahil yaklaşık 220 dolar olduğuna işaret eden uzmanlar, yüksek oranlı zamların muhtemel olduğuna işaret ediyor.

AVRUPA’DA BRENT PETROLÜN FİYATI 80 DOLARI AŞTI

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, geçen sene pandeminin ilk aylarında dibe vuran enerji fiyatları, bu sene hızlı bir yükseliş kaydetti.

Geçen sene nisanda 20 doların altına gerileyen brent petrolün varil fiyatı, bugün 80 doları aştı. Doğalgaz fiyatlarında ise özellikle Avrupa’da inanılmaz bir tablo var.

TFF’DE BİN METREKÜP GAZIN FİYATI 100 DOLARIN ÜZERİNDE

Avrupa için gösterge fiyat olan Hollandalı TTF’de bin metreküp gazın fiyatı bugün 1000 doların üzerini gördü. Geçen sene bu rakam 100-110 dolar civarına kadar gerilemişti.

Avrupa’da artan talebi karşılamayan arz ve stok sorunları, Kuzey Akım projesi ile ilgili belirsizlikler fiyatta da astronomik artışlara zemin hazırladı.

BÜYÜK ZAMLAR BEKLENİYOR

Enerji fiyatlarındaki astronomik yükseliş Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde yüksek zamları beraberinde getirmeye başlarken, Türkiye’de Botaş’ın yüksek oranlı zamlar yapması bekleniyor. Şu an yaklaşık 238 dolar olan Türkiye’nin boru hatlarından aldığı Rus gazının ekimde 275 dolara yükselmesini, yükselişin ocak ayında devam etmesini bekleyen uzmanlar, spot fiyattan doğalgaz ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alımlarıyla Türkiye’nin doğalgazda bin metreküpte ortalama maliyetinin vergiler ve iletim ile dağıtım gibi diğer maliyetler hariç 500 doları aşacağına işaret ediyor.

Atatürk'ün Katilleri

ZAMLARIN EKİM AYINDA BAŞLAMASI BEKLEMESİ GEREKİYOR

Türkiye’de şu an konutlarda tüketilen gazın son tüketici fiyatının vergiler dahil 220 dolar olduğuna işaret eden uzmanlar, yüksek zamların muhtemel olduğuna işaret ediyor. Botaş’ın ekim ayından itibaren aylara yayarak zamlara başlaması bekleniyor.

BİRÇOK ÜRÜNE REKOR ZAMLAR GELECEK

Botaş’ın tarifesinin şu an bin metreküp için sanayide 240 dolar, çevrim santrallerinde 280 dolar olduğunu belirten uzmanlar, konutlara zam yapmaktan çekinen Botaş’ın sanayi ve santrallere yüksek oranlı zamlar yapabileceğini, bunun da elektrikte ve diğer birçok üründe dolaylı olarak yüksek zamları beraberinde getireceğini dile getiriyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ ENERJİ FATURALARI KATLIYOR

Doğalgaz fiyatlarındaki yükseliş, Türkiye’nin yeni uzun dönemli doğalgaz sözleşmeleri müzakerelerinde de elini zayıflatıyor.

Döviz kurlarındaki artış, doğalgaz ve genel olarak enerji faturalarını kabartıyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!