SON DAKİKA

DİYARBAKIR’DA KORONA VAKALARI ARTTI! PANDEMİ HASTANELERİ DOLDU

“Normalleşme” ile birlikte artan hızlı vaka sayısı, yüksek risk grubunda bulunan sağlıkçılara yönelik riski de artırıyor. SES Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Yıldız Ok Orak, kentte ilan edilen 3 pandemi hastanesinde yatakların dolduğunu söyledi.

Bu haber 15 Haziran 2020 - 14:17 'de eklendi.
Abone ol

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Yıldız Ok Orak, kentte Kovid-19’a yakalanan sağlık çalışanlarının sayısının 100’den 150’ye çıktığını ve pandemi hastanelerinin dolduğunu söyledi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) verilerine göre, pandemi sürecinden itibaren 23 hekim, 43 sağlık çalışan yaşamı yitirirken, 29 Nisan tarihine kadar ise enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 7 bin 428’e ulaştı. Ancak bundan sonra Sağlık Bakanlığı ve İl Pandemi Kurulları, TTB ile veri paylaşmayı durdurdu. Son 45 günde Kovid-19’a yakalanan sağlık çalışanı bilgisi bulunmazken, normalleşme süreciyle birlikte Diyarbakır’da Kovid-19’a yakalanan sağlık çalışanları sayısı 100’den 150’ye yükseldi.

SAĞLIKÇILARIN PSİKOLOJİSİ

SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Eş Başkanı Yıldız Ok Orak, sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara ilişin Mezopotamya Ajansından (MA) Fethi Balaman’a konuştu. Orak, sağlık çalışanındaki yüzde 50’lik artışın nedeninin hükümetin ekonomik kaygılardan kaynaklı hızlı bir şekilde ortaya koyduğu “normalleşme” kararı olduğuna işaret etti. Orak, psikolojik baskı altında mesleğini icra eden sağlık çalışanlarının 3 aylık süre boyunca sevdiklerinden uzak ölüm korkusu ile geçirdiğini söyledi.

“VAATLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

25 yıllık çalışma hayatının en zorlu sürecini geçirdiğini kaydeden Orak, “Sağlık çalışanlarının durumu kötü. Çok yıpratıcı ve yorucu bir süreç geçiriyoruz. Ama bu 3 ayda vaat edilen hiçbir şey verilmedi. Her gün pozitif sağlık çalışanı sayası artıyor. Yaşamını yitiren oluyor. Hastanede ve evde izolasyonda olanlar var 150 vaka durumu mevcut” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının pandemi hastanesinde değil de ana binada virüse yakalandığını kaydeden Orak, riskin her yerde olduğunu söyledi. Vaat edilen tabandan performans ödemesinin yapılmadığını kaydeden Orak emekçilerin haklarını alamadıklarını söyledi.

“ALKIŞIN KARŞILIĞINI HİÇBİR ŞEKİLDE ALMADIK”

Pandemi sürecinin başlangıcında sağlıkçılara destek vermek amacıyla başlatılan alkış kampanyasına değinen Orak, alkış yerine somut bir karşılık talebinde bulunarak, “Alkışın karşılığını hiçbir şekilde almadık. Vaat edilen çift maaş ve performans ödemesini alamadık” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sağlık çalışanlarının toplum tarafından risk olarak görülmesinden kaynaklı bir yıpranma ile karşı karşıya kalındığını belirten Orak, “Zaten burada çok yoruluyoruz. Hepimizin psikolojisi bozulmuş durumda. Çoğumuz anneyiz. Çocuklarımıza bakan bakıcılar bizi risk olarak gördükleri için çocuklara bakmak istemeyip işten ayrıldı. Bunu çok sayıda sağlık çalışanı yaşadı. Akrabalarımız da bize mesafeli yaklaşıyor. SES olarak psikolojik danışma açtık. Birçok arkadaşımız buraya başvuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da ilan edilen 3 pandemi hastanesinde yatakların dolduğunu hatırlatan Orak, artışın en büyük sebebinin “normalleşme” sürecindeki rehaveti gösterdi. 

Kaynak: MA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!