Diyarbakır Merkezli 11 İlde Hacker Operasyonu

Türkiye’nin farklı illerinde milyonlarca kişisel veriyi hukuka aykırı biçimde elde ederek, telefon ve internet dolandırıcılarına para karşılığı sattıkları belirlenen 20 hacker yakalandı.

Diyarbakır Merkezli 11 İlde Hacker Operasyonu
Yayınlama: 13.04.2023
36
A+
A-

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, şirket sistemlerinde veri ihlalleri olduğuna yönelik ihbar sonrası harekete geçti. Çalışma yapan polis, sanal ortamda birbirleri ile irtibat halinde rumuz isimli 20 kişiyi tespit etti.

Kimlikleri belirleyen polis, 11 ilde operasyon başlattı. Çetenin, kurbanlarının e-posta adreslerine ve sosyal medya hesaplarına sahte e-mailler gönderdiklerini, bu kişilerin bilinçsizce veya bir anlık dalgınlıkla e-mailleri açmasıyla birlikte kişisel verilerinin ele geçirildiğini tespit etti.

Hacker’ların milyonlarca kişinin hesapları üzerinden ele geçirdikleri kişisel verilerini daha sonra internet ve telefon dolandırıcılarına yüksek meblağlardan satış yaptıkları öğrenildi.

Bu bilgileri ele geçiren telefon dolandırıcıları ise kişisel verileri ve hesapları ele geçirilen bu kişilere kendi bilgilerini okuyarak güven telkin ettikleri, kendilerini banka görevlisi veya telefon operatör şirketlerine ait görevliler olarak tanıtarak kimlik, adres, kredi kartı bilgileri ve kart şifrelerini ele geçirdikleri, ardından kredi kartı hesaplarını boşalttıkları tespit edildi.

GERÇEK HAYATTA BİRBİRLERİNİ TANIMIYORLAR

Kredi talebi olup olmadıklarını sorduktan sonra “Size uygun faizle kredi açıyoruz onaylıyor musunuz” diyerek güven verdikten sonra dolandırıp milyonlarca liralık haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Polis ekiplerinin uzun süren teknik takibi sonucunda sanal ortamda birbirlerini sadece kod isim ve rumuzlarıyla tanıyan, gündelik yaşamda birbirlerinin yüzünü bile görmeyen çete üyeleri, eş zamanlı operasyonla gözaltına aldı.

Çok sayıda bilgisayar, dijital materyaller ve kişisel verilere el konulurken, çete elebaşının ise başka bir suçtan dolayı cezaevinde tutuklu olduğu ortaya çıktı.

SANAL PLATFORM ÜZERİNDEN ÖRGÜTLENMİŞLER

Çete üyelerinin ayrıca bir sanal platform kurdukları, söz konusu platforma referans ile üye olunduğu belirlendi. Zanlıların kurdukları bu platform üzerinden siber polisine yakalanmamak için neler yapılması gerektiğini birbirlerine anlattıkları da tespit edildi.

Ayrıca örgüt yöneticilerinin birbirlerini sadece sanal isimleri ile tanıdıkları, gerçek hayatta hiç tanışmadıkları belirtildi. 20 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı