SON DAKİKA

DİYANET’TEN ŞİDDET GÖREN KADINLARA SKANDAL TAVSİYELER

Türkiye’nin en büyük sorunu ‘kadına şiddet’ iken Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile ve dini rehberlik bürolarından mağdur kadınlara skandal tavsiyeler verildi. Kaynak: Diyanet’ten şiddet gören kadınlara akılalmaz tavsiyeler

Bu haber 12 Temmuz 2020 - 2:07 'de eklendi.
Abone ol

DW’den Burcu Karakaş’ın haberine göre; Kadına şiddet ülkemizde her geçen gün daha da artıyor. Neredeyse her gün kadınlar  erkekler tarafından şiddete maruz kalıyor hatta öldürülüyor. Yasalar ve toplum da bu durumu engelleyemiyor.

Tüm bunlar yaşanırken Diyanet, şiddet mağduru kadınlara sorunun polise başvurmadan aile içinde çözülmesi gerektiğini yani şiddeti kabullenmesini önerdi. 

Konya Müftülüğü’ne bağlı aile ve dini rehberlik bürosu 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ kapsamında kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi görevlisi, şiddet gördüğünü ve boşanmak istediğini söyleyen kadına şu skandal tavsiyeleri sıraladı. 

“AİLE BÜYÜKLERİYLE SIKINTIYI AŞMAYA ÇALIŞIN”

“Dayanılmaz hale geldiyse büyüklerinizle istişare edin. Allahüteâlâ Nisa suresinde buyurur ki; kadın ve erkeğin birer büyükle sıkıntıyı gidermeye çalışsınlar. Gençler kestirip atabiliyor. Biz diyoruz ki aile büyükleriyle sıkıntıyı aşmaya çalışın.”

“ELİNİ KALDIRIRSA AKŞAM SEVDİĞİ ŞEYLERİ YAPIN!”

Çorum Müftülüğü’ne “Elini kaldırdı, daha vurmadı ama endişe ediyorum” diyen bir kadına ise şu yanıt verildi: “Uygun dille sebebini sorun. Çok büyük bir sorun değil bu, konuşarak çözebilirsiniz. Akşam mesela sevdiği şeyleri yaptınız, çayın yanında sakince konuşun.”

”VURURSA ‘NASIL İSTİYORSAN ÖYLE YAPAYIM’ DİYİN TEPKİ VERMEYİN”

‘Şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir’ diye soran kadına ise “Vurursa tepki vermeyin, oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. ‘Nasıl istiyorsan öyle yapayım’ diye olayı örtmeye çalışın, ama uygun zamanda açın. Suçlayıcı dille konuşmayın. ‘Nasıl istiyorsun, bilemedim. Bilsem öyle yapardım’ gibi konuşun” denildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

”POLİSİ ARAMAYIN, ALLAH’A EMANET OLUN”

‘Peki, polisi aramak gerekir mi?’ diye sorulduğunda ise telefondaki kişi “Yok, bu tür şeyleri çözersiniz inşallah. Allah’a emanet olun…” yanıtını verdi.

“BAŞKA İLİŞKİSİ OLABİLİR Mİ?”

Aranan bir diğer yer de Niğde Müftülüğü. Vaiz, şiddet gören kadına “Şiddet göstermesinin sebebi ne? Erkeğin eşinden beklediği nedir? Akşam geldiğinde güler yüz, yemeğinin hazırlanması… Elinden geleni yapmana rağmen yaranamıyorsan farklı şeyler olabilir. Başka ilişkisi olabilir mi?” yanıtı verdi.

“SİZ ACABA TERS Mİ DAVRANIYORSUNUZ?”

Telefondaki görevliye, “Bazen saçımdan çekiyor. Korkuyorum. Polis çağırsam mı?” diye sorulması üzerine görevli, polise başvurmadan önce iyi düşünülmesi gerektiğini söyledi ve “Dayanamayacak duruma geldiyse müracaat edebilirsiniz ama genellikle erkeğe üç beş ay evden uzaklaştırma veriyorlar. Onun için önce polise müracaat etmeden çözmenin yoluna başvuracağız. Siz acaba ters mi davranıyorsunuz?” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!