SON DAKİKA

Dışişleri Bakanlığı’nda 557 kişinin ilişiği kesildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 191 sayfalık bütçe sunumunda, bakanlığın personel durumuna ilişkin bilgi de yer aldı.

Bu haber 18 Kasım 2017 - 17:44 'de eklendi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 191 sayfalık bütçe sunumunda, bakanlığın personel durumuna ilişkin bilgi de yer aldı. 

TÜRKİYE’NİN 135 BÜYÜKELÇİLİĞİ 86 BAŞKONSOLOSLUĞU VAR

Buna göre Dışişleri Bakanlığı’nın 2002’de 163 olan faal dışı temsilcilik sayısı Kasım 2017 tarihi itibariyle 135 Büyükelçilik, 13 Daimi Temsilcilik, 86 Başkonsolosluk, 1 Konsolosluk Ajanlığı, 1 Ticaret Ofisi olmak üzere toplam 236 oldu. Bakanlar Kurulu kararı tekemmül etmiş bulunan 24 yeni temsilcilik ve açılışına ilişkin yazışma süreci devam eden 3 temsilcilikle birlikte bakanlığın yurt dışı teşkilatını oluşturan toplam temsilcilik sayısı önümüzdeki dönemde 263’e ulaşacak. 

TÜRKİYE’DE 259 TEMSİLCİLİK BULUNUYOR

Türkiye’de 2011 yılında 103 olan Büyükelçilik sayısı 2016 yılında 123’e, 84 olan Başkonsolosluk ve Konsolosluk sayısı 92’e yükseldi. 44 uluslararası kuruluş temsilciliğiyle birlikte Türkiye’deki temsilciliklerin toplam sayısı ise 259.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA 6.251 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

Dışişleri Bakanlığı’nın merkez ve yurtdışı teşkilatında her seviyede toplam 6.251 personel görev yapıyor. 1.855 personel bakanlığın merkez teşkilatında, 4.396 personel ise yurtdışı temsilciliklerde çalışıyor. 2017 yılı itibariyle, yurt dışı temsilciliklerde 1.635’i Türk, 1.248’i yabancı uyruklu olmak üzere toplan 2883 sözleşmeli personel görev yapıyor. 

İHTİSAS VE MESLEK MEMURLARININ YÜZDE 25’İ UZAKLAŞTIRILDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, komisyonda yaptığı konuşmasında FETÖ ile mücadele konusuna değinerek, “Bakanlığımızda ciddi bir temizlik yapıldı. Aşağı yukarı hem konsolosluk ihtisas memurlarımızın hem de meslek memurlarımızın yüzde 25’i Bakanlıktan uzaklaştırıldı. Bunların hepsi ciddi bulgu ve belgeler neticesinde gerçekleştirildi. Bakanlığımızda da bir komisyon oluşturduk. Tüm itirazlar dahil arkadaşlarımız titiz bir şekilde değerlendiriyor ki hatalar yapılmasın. Geri dönme oranına baktığımızda Bakanlığımızın hata yapmadığını, bize gelen bilgi ve belgeleri iyi değerlendirdiğini görüyoruz. En son yine birkaç gün önce bir misyonumuzdan bir FETÖ’ye iltisaklı olduğunu düşündüğümüz bir memurun da yine kaçtığını gördük ki onunla ilgili henüz bir yasal işlem yoktu” dedi. 

557 PERSONELİN İLİŞİĞİ KESİLDİ

Bakan Çavuşoğlu’nun bütçe sunum kitabında bu konun ayrıntıları yer aldı ve şu bilgilere yer verildi:

“15 Temmuz’da FETÖ/PYD Silahlı Terör Örgütü tarafından kalkışılan darbe girişiminin hemen ardından Bakanlığımızca harekete geçilerek, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen bu yapıya üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen personelle ilgili gerekli tedbirler adil, hakkaniyetli ve titiz bir incelemenin ardından, ciddi ve somut bulgu ve belgeler temelinde derhal ve kararlıkla alınmıştır. Bu kapsamda, menfur darbe girişimi öncesi ve sonrasında FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle iltisakı sebebiyle 557 personelin Bakanlığımla ilişiği kesilmiştir. Bunların 453’ü diplomatik kariyer memurudur. Yani, kariyer memurlarımızın yaklaşık yüzde 21’i kamu görevinden çıkarılmıştır. Bu oran, terör örgütlerinin öncelikli hedefleri arasında Bakanlığımızın da olduğunu ortaya koymaktadır. “

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!