SON DAKİKA

Dillon, ‘Koalisyon YPG’yi Türkiye’ye karşı koruyacak mı’ sorusunu yanıtladı

Video konferans yöntemi ile ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlanan Dillon, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu haber 15 Kasım 2017 - 11:23 'de eklendi.
Abone ol

Video konferans yöntemi ile ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlanan Dillon, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rakka’da daha önce IŞİD’e karşı savaşan bazı YPG unsurlarının Afrin’e geçtiğini hatırlatan bir gazetecinin, Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapmakla ilgili planı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Gazeteci, “IŞİD karşıtı operasyonlara katılmış Kürt güçler gibi güçleri koruma konusunda koalisyonun bir sorumluluğu var mı?” sorusunu da yöneltti. Bunun üzerine Dillon, ortaklarını koruduklarını daha önce gösterdiklerini ifade etti. Dillon, YPG’nin öncülüğünü yaptığı Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) kastederek, “Burada da ortağımız DSG’dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir” dedi.

Dillon koalisyonun, IŞİD dışında bir güç ile çatışması durumunda daha önce ABD’nin IŞİD operasyonlarına katılmış YPG unsurlarını koruma sorumluluğu olup olmadığına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

“IŞİD ile mücadele eden ortaklarımızı destekleyeceğiz. Daha önce bir kere El Tanif bölgesinde birlikte çalıştığımız, IŞİD ile savaşmak istemeyip başka çabalar içinde olan bir unsura bunu gösterdik. Onlarla ilişkilerimizi kestik. Takip etmek istedikleri şey bu olduğu için artık koalisyonun desteğini almadılar. Dolayısıyla senin soruna dolaylı bir cevap olarak, eğer IŞİD ile savaşmıyorsanız ve bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız.”

ABD DOĞRULADI: RAKKA’DAN 3500 SİVİL AYRILDI, YÜZLERCESİNİN IŞİD MİLİTANI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu arada Dillon, ‘binlerce IŞİD şüphelisi ve ailelerinin, DSG’nin ayarladığı konvoylarla Rakka’dan çıkmasına izin verildiğini’ açıkladı: “Kontrol esnasında 4 yabancı DSG tarafından gözaltına alındı. Geri kalan 3500 sivilden en fazla 300 kadarı potansiyel IŞİD militanı olarak tespit edildi.”

Böylelikle Dillon, İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin ‘IŞİD’in, militanlarının tahliyesi için YPG ile yaptığı gizli anlaşma ortaya çıktı’ haberini doğrulamış oldu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!