SON DAKİKA

DEVLET SAYIŞTAY YERİNE BAKAN ALBAYRAK’I DİNLEDİ

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)’nin ürettiği tüy dökücü, kırışık karşıtı krem, şampuan gibi 11 farklı kozmetik ürünleri tutmayınca, son kullanım tarihi dolan 48 bin 500 ürün çöpe gitti.

Bu haber 11 Ocak 2020 - 19:29 'de eklendi.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), kozmetik sektörüne el atıp ürettiği tüy dökücü, kırışık karşıtı krem, şampuan gibi 11 farklı kozmetik ürünleri tutmayınca, son kullanım tarihi dolan 48 bin 500 ürün çöpe gitti.

Sayıştay, ürünün tanıtımı ve satışı için 2018 yılına kadar 2 milyon 186 bin lira harcandığını, Genıus Danışmanlık Şirketi’ne, maliyetler ve giderler hariç yıllık 4.7 milyon lira ödeme yapıldığını belirledi.

ANKA’dan Mehtap Belen’in haberine göre, ana faaliyeti linyit kömürü üretmek olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), kozmetik sektörüne el atınca son kullanım tarihi dolan 50 bine yakın ürün çöpe gitmekle kalmadı aynı zamanda kurumun zararı milyonlarca lirayı buldu.

BERAT ALBAYRAK’IN DA TANITIMI İŞE YARAMADI

O dönem Enerji Bakanı olan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından tanıtımı yapılarak, 2016 yılından itibaren piyasaya sürülen tüy dökücü, kırışık önleyici kremlerin de aralarında yer aldığı 11 kalemden oluşan Elegance adlı kozmetik markası beklenen ilgiyi görmeyince, TKİ açısından tam bir israf yatırımı oldu.

SAYIŞTAY, ‘REKABET EDEMEZSİN’ DEDİ

2017 Sayıştay Raporlarında kurum kozmetik ürünlerin son kullanım tarihlerinin 2018-2019 tarihleri arasında dolacağı ve bu işi bırakması gerektiği uyarısında bulunmasına rağmen, uyarıları dinlemeyen TKİ, kozmetik yatırımında iflasın eşiğine geldi.

Bu yıl Meclis KİT Komisyonu’na gönderilen TKİ 2018 Sayıştay Denetim Raporu’nda israfın boyutları ortaya çıktı.

Rapora göre depolarda bulunan 48 bin 500 kozmetik ürününün son kullanım tarihi geçmekle kalmadı aynı zamanda, Kocaeli Kandıra’daki üretim tesislerinin stoklarında bulunan üretim hammaddelerinin de raf ömürleri tükendi.

YILLIK 4.7 MİLYON LİRALIK SÖZLEŞME İMZALANDI

Sayıştay’ın raporunda dev kozmetik firmaları ile rekabet edemeyeceğine işaret etmesine rağmen kozmetik sektöründe ısrar eden TKİ’nin, Genıus Tasarım Reklamcılık Pazarlama Danışmanlık Proje Org.Tic.Ltd. Şirketi ile yıllık 4.7 milyon TL’lik sözleşme imzalamış olması dikkat çekti.

ŞİRKETİN HARCAMALARI TKİ’DEN

Sözleşmeye göre, söz konusu danışmanlık şirketine 4.7 milyon TL’lik danışmanlık ücreti dışında, “dolum ve ambalajlamadan kaynaklanan gider ve ücretler, pazarlama firmasından kaynaklanan gider ve ücretler ile stand ve görsel materyallerden kaynaklanan gider ve ücretlerin de TKİ tarafından ödendiği de görülüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!