SON DAKİKA

DEVA Partisi’nden Skandal: ‘Anayasa’dan Türk İfadesini Çıkaracağız’

DEVA Partisi Türklüğe savaş açtı! Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar: “Anayasadan ‘Türk’ tanımını kaldırmak istiyoruz, doğrudur.”

Bu haber 05 Ocak 2023 - 21:02 'de eklendi.
Abone ol

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın yaptığı anayasadan Türklüğü çıkarma ve Kürtçe’yi resmi dil olarak tanıma girişimleri devam ediyor. 

Sputnik Radyo’da Enver Aysever’in programına bağlanan DEVA Partisi Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar, “Anayasadan Türklüğü çıkarıyor musunuz” sorusuna, “doğru” diyerek yanıt vermesi dikkat çekti.

Enver Aysever’in “Öyleyse Anayasada artık ‘Türkiye’ye vatandaşlık bağıyla bağlı herkes Türk’tür’ denilmeyecek. Doğru mu anlıyorum?” Sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Evet, denilmeyecek. Anayasanın 66’ncı maddesindeki değişikliği şöyle öneriyoruz; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla ilgili esaslar din, dil, etnik köken, mezhep ve benzeri farklılıklar gözetilmeksizin kanunla düzenlenir diyoruz. Yani o maddeyi bu şekilde değiştiriyoruz. Biliyorsunuz mevcut maddede ‘Türk anne-babadan doğma’ gibi kurallar var. Biz onun yerine bunu öneriyoruz.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR