DEV YAPIM ŞİRKETİNDE MAAŞLAR ÖDENEMİYOR

Bir İstanbul Masalı, Aliye, Binbir Gece, Bıçak Sırtı, Canım Ailem gibi birçok yerli dizinin yapımcılığını üstlenen TMC, set çalışanlarına 4 aydır maaş veremiyor.

DEV YAPIM ŞİRKETİNDE MAAŞLAR ÖDENEMİYOR
Yayınlama: 13.12.2018
7
A+
A-

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, dizi sektörünü de vurdu. Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi olan Turkish Media Corporation, bilinen ismiyle TMC Film, set çalışanlarıyla, yapımcılığını üstlendikleri bir diziden dolayı dava aşamasına geldi.

Bir Deli Rüzgar dizisi yaklaşık 2 ay önce 20 Ekim’de 6. bölümüyle final yaptı. Final konusunda ise hem Fox TV hem de TMC yetkilileri anlaştı.

Fox TV ile TMC arasında 6 bölümlük ön yayın hakları sözleşmesi imzalanmış ve Fox TV 6 bölümlük ücreti TMC’ye ödemişti. Ancak set çalışanları, dizi bitse de, 2. bölümden sonra ücretlerini şirketten alamadı.

Ücretlerini alamayan 5 set çalışanı, 4 Aralık Salı günü, yeni gelen kanundan dolayı, dava açabilme şartlarından biri olan “arabulucu”ya başvurdu. 19 Aralık Çarşamba günü arabulucu görüşmesi gerçekleşecek. Buradan “uzlaşma” çıkmadığı takdirde taraflar mahkeme sürecine girecek.

Öte yandan, set çalışanları dışında, dizinin yönetmenine de henüz ücretinin verilmediği iddia edilirken, TMC’nin üstlendiği bir başka dizi olan “Nefes Nefese”de de ödemelerin yapılmadığı ileri sürüldü.

DOĞRULADI

Dizinin Uygulayıcı-Yapımcısı, Yapım Koordinatörü Cem Bağlar 4 aydır maaş veremediklerini belirterek, “Set çalışanların söyledikleri yalan değil, doğrudur” dedi.

Bağlar, “Açık bir kriz var piyasada, tüm sektörlerde var tabii, ama bizim sektörde bu durum biraz daha fazla yaşanıyor” derken, “Erol Bey’in şu an devam eden bir projesi var, ilkbaharda yine yapılacak başka bir projesi var, şirket olarak ‘kapadık, kaçtık gidiyoruz’ diye bir şey yok” diye belirtti.

Bağlar, Ocak ayında TMC Film’in sahibi Erol Avcı’nın alacaklarının süresi geldiğini belirterek, “Oradan karşılığını alacak, aldığında da bütün herkesin parası ödenecek. Bu şirkette kimsenin parası kalmaz” diye ifade etti.

Cem Bağlar’ın açıklaması şöyle: “Set çalışanların söyledikleri yalan değil, doğrudur. TMC 30-35 yıllık bir şirket. TMC Film, insanların gözünde her zaman saygın bir yere sahiptir. Erol Bey, bugüne kadar çalışanların parasını bir gün bile geciktirmedi.

Yeri geldiğinde zamanından önce bile ödediği oldu. Bu tip konularda oldukça hassas davranan bir yapımcı… Bu kadar zamandır ödeme yapamamamız da bizim çok istediğimiz bir şey değil. Açık bir kriz var piyasada, tüm sektörlerde var tabii, ama bizim sektörde bu durum biraz daha fazla yaşanıyor. Erol Bey’in şu an devam eden bir projesi var, ilkbaharda yine yapılacak başka bir projesi var, şirket olarak ‘kapadık, kaçtık gidiyoruz’ diye bir şey yok.

Kendisi de 40 yıllık yapımcı zaten. Şimdi bu ödeme sıkıntıları, birçok yerde, birçok şekilde yaşanıyor, duyuyoruz. Bu bir geçiş dönemi, ben burada projenin uygulayıcı/yapımcısıyım, onunla ilgili de ekipten beni arayan arkadaşların hepsine şunları söylüyorum;

‘Arkadaşlar TMC Film’de çalışıyorsunuz. Hiç kimsenin bugüne kadar alacağı kalmadı ve sizlerin de kalmayacak, ne olur biraz zaman istiyoruz sizlerden. Erol Bey, herkesin borcunu, kime ne kadar borcu olduğunu biliyor, ancak şu an ciddi bir nakit sıkıntısı var, bu nakit sıkıntısı aşılana kadar ne olur sabredelim.’

Neticede ben dahil, burada hepimiz birer çalışanız, arkadaşlardan hiçbir farkım yok. Erol Bey de, ‘Kaçtığımız ettiğimiz yok, şu an elimizde olmadığı için bunları yaşıyoruz’ dedi. Bu durum Erol Bey’i de inanılmaz üzüyor. Onun da elinde değil. Şu sıkışıklıkta, alacağı birçok yer var, ama o alacaklarını düzenli ve zamanında alamadığı için de bu tip sıkıntılara düşüyor.

Bizimle daha önce çalışan arkadaşlar bile, bizim nasıl çalıştığımızı bildikleri halde, acayip tepkiler gösterdiler. Şaşırıyorum açıkçası… Televizyon sektöründe birçok yapımcı 8-10 bölüm çalışanlarına geriden ödeme yapıyorlardır. Bu yapım da 6 bölüm sürdü.

2 bölüm ödendi, 4 bölüm ödemesi var. Erol Avcı, bu 4 bölümü ödemeyecek diye bir durum kesinlikle yok. Dizi çekimleri bitmeden, çekimler devam ederken bile, ekipten birilerinin ihtiyacı olduğunda, daha bitmemiş bölümün bile ödemesini yapan bir adam Erol Avcı. Ödemelerin yapılamaması bir çalışan olarak beni üzüyor, Erol Bey’i çok daha fazla üzüyor.

Ocak ayında Erol Bey’in ödemelerinin hepsi bitmiş olacak, beklediği ödemelerin zamanlama olarak süreleri geliyor. Oradan karşılığını alacak, aldığında da bütün herkesin parası ödenecek. Bu şirkette kimsenin parası kalmaz. Arkadaşlarıma hep diyorum ki, haklıyken haksız duruma düşmeyin. O insanları da anlayabiliyorum… Evet nakit problemimiz var, ama bu da aşılacak…”

“50’DEN FAZLA ÜLKEYE…”

25 yıllık bir şirket olan TMC Film’in web sitesinde ise, şirket kendini şu ifadelerle tanıtıyor: “TMC; 1993 yılında uluslararası film ticaretiyle başladığı faaliyetlerine müzik, sinema filmi, tv dizisi, belgesel ve animasyon yapımlarıyla devam ederek, ürettikleri içerikleri elliden fazla ülkeye ihraç eden global bir ‘entertainment’ şirketidir.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı