SON DAKİKA

DEV DENİZCİLİK ŞİKETİ KONKORDATO İLAN ETTİ

Denizcilik sektöründe çok sevilen ve sözüne değer verilen bir isim. Şirketi mali sıkıntıya girmiş, konkordato almış..

Bu haber 18 Ocak 2019 - 16:02 'de eklendi. 666

Halim Mete ve Ailesi Türk denizcilik sektörünün en önemli isimlerinden birisidir. 1956 yılında kurucuları Osman Memiş Mete 50 tonluk bir takayla açılmış denizlere.

“Yeni Hayat” isimli bu takayla başlayan yolculuk aynı zamanda yeni bir hayatın başlangıcı olmuş. Daha sonra sırayla “Akar” motoru, “Düzgider” ve “Yetim Osman” gemileriyle kumculuğa devam edilmiş.

1975’te inşa ettirilen 850 tonluk “Mehmet Mete” gemisi taşımacılıkta ilerlemesini sağlayan bir adım olmuş. Babanın kurduğu iş dört oğlu tarafından devam ettirilmiş. 1980’de kurulan Mete Kardeşler Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Halim Mete yapıyor.

Bekir, Mete ve Fazlı kardeşler de şirketin yönetim kurulu üyesi konumunda. Halim Mete ailenin görünen yüzü. Yıllarca TOBB Başkan Yardımcılığı yaptı. Aynı zamanda Deniz Ticaret Odası’nın da başkan yardımcılıkları görevinde bulundu.

Denizcilik sektöründe çok sevilen ve sözüne değer verilen bir isim. Deniz Ticaret Odası’nın son seçimlerinde kaybedince hem Deniz Ticaret Odası yönetiminden hem de TOBB yönetiminden ayrıldı.

Bu kadar girişten sonra gelelim kulisimize. Mete Kardeşler Şirketler Grubu’nun Alarga Kumanyacılık ve Gemi Malzemeleri Ticaret Anonim Şirketi ünvanlı şirketi mali sıkıntıya girmiş.

Grubun diğer şirketlerinde bir sorun var mı bilemiyoruz ama Alarga Kumanyacılık konkordato ilan etmiş. Firma büyük yük gemileri, yolcu gemileri ve kurvaziyerin gıda başta olmak üzere her türlü ihtiyacını tedarik ediyor.

Son yıllarda kurvaziyer turlarının azalması işlerinin bozulmasına neden olmuş olabilir. Aile şirketi tekrar düzlüğe çıkarabilmek için mahkemeye başvurmuş.

İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi talebi kabul ederek 3 Ocak 2019 tarihinden itibaren üç aylık geçici mühlet kararı vermiş ve şirkete konkordato komiserleri atamış.

Bu kararla Mete Ailesi’nin şirketi zaman kazanmış. Şimdi iyileştirme projelerini hazırlayıp kesin mühlet kararı almak için çalışıyorlarmış.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN