Depremlerin Gölgesinde 4 İhale: Diyanet, 9,1 milyon TL’lik Kitap Bastırmış

Deprem bölgelerine yardım toplanması için camilere kumbara koyan Diyanet İşleri’nin, 15 Şubat-8 Mart döneminde 9,1 milyon TL’lik kitap bastırdığı ortaya çıktı.

Depremlerin Gölgesinde 4 İhale: Diyanet, 9,1 milyon TL’lik Kitap Bastırmış
Yayınlama: 12.03.2023
Düzenleme: 12.03.2023 14:37
16
A+
A-

Depremlerin ardından dolaşıma soktuğu skandal fetvalar nedeniyle tepki çeken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın harcadığı para dudak uçuklattı. Depremlerden etkilenen kentlere yardım için yurttaşa el açan kurumun, depremin yakıcı etkisinin devam ettiği 15 Şubat–8 Mart döneminde 9 milyon TL’den fazla para harcayarak kitap bastırdığı tespit edildi.

 Resmi kayıtlara göre Diyanet, 15 Şubat – 8 Mart döneminde dört ihalenin sözleşmesini imzaladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi koordinesinde gerçekleştirilen ihalelerin sözleşme bedeli toplamı, 9 milyon 196 bin 804 bin TL oldu.

Depremlerin gölgesinde imza masasına oturulan ihalelerden ilki, “Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir’ adlı eserin basım hizmet alım işi” olarak kayıtlara geçti. Diyanet, eserin 30 bin adet basılması karşılığında bir matbaa şirketiyle 7 milyon 579 bin 254 TL’lik anlaşma yaptı. İkinci ihalenin sözleşmesinin imzalandığı tarihin ise 21 Şubat olduğu bildirildi. 21 Şubat’ta 774 bin 550 TL’lik sözleşmeye imza atılan ihale kapsamında bastırılacak kitaplar, “Kakao Ağacı, Minik Kalbim Kur’an’la Buluşuyor, Kainatta Harika Şeyler Oluyor, Minik Oruç Yıldızı” ve “Hükümdar Peygamberler” olarak sıralandı.
Diyanet’in imza attığı diğer iki ihale ise “Orta Boy İngilizce Kur’anı Kerim” ve “Altı Eserin Basım Hizmet Alımı” ihaleleri olarak kaydedildi. İhalelerin sözleşme bedeli ise sırasıyla 395 bin TL ve 448 bin TL olarak gerçekleşti.

Yardım yurttaşa kaldı

Depremin gölgesinde fahiş kitap basım harcamasına imza atan Diyanet, deprem bölgelerine yardım amacıyla yüzünü yurttaşa çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan deprem bölgelerine yönelik yardım kampanyasına cuma namazlarında toplanan paraları bağışlayan başkanlık, Diyanet Vakfı üzerinden de SMS ile bağış kampanyası başlattı. Diyanet Vakfı’nın bağış kampanyasına yönelik duyurusunda,” DEPREM yazıp 5601’a SMS göndererek 25 TL bağışta bulunabilirsiniz” denildi.

KAYNAK: BİRGÜN

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı