SON DAKİKA

Deniz Salyası Erdek Sahilini Kapladı

Marmara Denizi’nde son zamanlarda sıklıkla görülen deniz salyası şimdi de Erdek sahilinde görüldü. Erdek kıyıları salya nedeniyle bembeyaz oldu. Uzmanlar çevre kirliliğinden dolayı oluştuğunu ve denizin dibinde de aynı tehlikenin var olduğunu açıkladı.

Bu haber 24 Mayıs 2021 - 13:19 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Deniz salyası, kötü koku ve görüntü kirliliği dolayısıyla Marmara Denizi’ni ve çevresini tehdit etmeye devam ediyor. Erdek sahilinden ürperten görüntüler geldi.

Bir aydır etkisini gösteren musilaj olarak bilinen deniz salyası Erdek sahilini kapladı.

Uzmanlar deniz dibini tehlikeye attığı balık ölümlerine neden olduğunu belirtiyor. Denizi boydan boya kaplayan deniz salyası endişe yarattı.

DENİZ SALYASI NEDEN OLUR?

Taşıma kapasitesinin üstünde aşırı besin elementi girdisi nedeniyle Marmara Denizi’nin ötrofikasyon (büyük su kitlelerinde gerçekleşen alg ve plankton artışı) riski her geçen gün artıyor.

Gerekli evsel atık su arıtma tesislerinin hayata geçirilmemesi, atık suların arıtılmadan denize verilmesi, Marmara Denizi’nde su değişim hızının düşük olması ve giderek düşen çözünmüş oksijen miktarı ötrofikasyon seviyesini yükselterek ekolojik kaliteyi de düşürüyor.

Atatürk'ün Katilleri

Marmara Denizi’ne gerekli arıtım yapılmadan gerçekleştirilen atık su deşarjları da ötrofikasyonun ana nedenlerini oluşturuyor.

Ötrofikasyon da Marmara Denizi’nde en dikkati çekici problem olan ve “salya” olarak bilinen müsilaj oluşumlarına neden oluyor.

Marmara Denizi’nde, besin maddesi varlığının aşırı artması ve deniz suyu sıcaklıklarının yüksek seyretmesiyle aşırı çoğalan fitoplankton hücrelerinin ekosistem içinde kullanılmadan parçalanmaları sonucu denizde müsilaj oluşumları artıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!