SON DAKİKA

DENETİMSİZ BANKA TEKLİFİ MECLİS PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NDA KABUL EDİLDİ

AKP’nin Meclis’e sunduğu ve Kalkınma Bankası’nı tüm denetlemelerden muaf tutan yasa, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.
Kaynak Yeniçağ: “Denetimsiz banka” Plan ve Bütçe’den geçti

Bu haber 08 Ekim 2018 - 17:14 'de eklendi. 52

AKP grup başkan vekilleri Naci Bostancı ve Mehmet Muş’un, Türkiye Kalkınma Bankası’nın yeniden yapılandırılmasını öngören yasa teklifi geçen hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Meclis genel kurulunda görüşülmesi beklenen teklif, Kalkınma Bankası’nın, kanun ya da cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle görevlendirilmesini öngörüyor. Görevlendirmelere ilişkin usul ve esaslar ve ihtiyaç duyulan kaynağın hangi kurum veya kuruluş bütçesinden karşılanacak  ve cumhurbaşkanlığınca belirlenecek. Dolayısıyla banka, diğer bankalar gibi mevduat toplamayacak ancak vatandaşın vergileriyle oluşan bütçeden aktarılacak kaynakları dilediği kişi ya da şirketlere kredi olarak dağıtabilecek.

Yasa teklifinde, Kalkınma Bankası’nı özellikle batık krediler konusunda BDDK’nın sıkı kural ve düzenlemelerinin dışına çıkaracak kritik bir madde de yer alıyor. Teklifin 7’nci maddesine göre Kalkınma Bankası, geri ödenmeyen krediler için ayrılacak karşılıklar ve teminatları düzenleyen Bankacılık Kanunu’nun 53’ncü maddesinin birinci fıkrasına tabi olmayacak. Bu fıkraya göre kredilerin risk durumuna göre sınıflanması, izlenmesi, takibe alınması, karşılık oranlarının belirlenmesi ve ek teminatlara ilişkin usul ve esaslar BDDK yerine, direkt banka yönetim  kurulunca belirlenecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE..

Bütçeden gönderilen paraları cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde öngörülen sektör ya da firmalara aktaracak banka yönetimi, bu kredilerin geri dönüşünde tamamen kendi belirlediği kuralları işletecek. Ayrıca banka yönetimi, vadesinde ödenmeyen kredileri isterse tıpkı taksitleri zamanında ödenmiş krediler gibi risksiz grupta değerlendirip karşılık ayırmayacak, vadesinde ödeme yapmamış şirketten ek teminat istemeyebilecek, hatta kredisini ödememiş firmalara ilave kredi bile verebilecek.
Kaynak Yeniçağ: “Denetimsiz banka” Plan ve Bütçe’den geçti

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN