SON DAKİKA

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİNDEN ŞEHİTLERİMİZ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Demokratik Kitle Örgütleri bugün yaptıkları toplantıda Suriye’nin İdlib şehrinde rejim güçlerinin düzenlediği saldırı sonrası şehit olan 34 Mehmetçik için bir basın açıklaması yaptılar.

Bu haber 03 Mart 2020 - 13:00 'de eklendi. Son Güncelleme3 Mart 2020 - 13:12
Atatürk'ün Katilleri

Medya Siyaset’te yer alan habere göre; yapılan basın açıklamasında “Eğer bu yaşananlara “savaş denilebilirse” Türkiye, Suriye topraklarında kimden aldığı yetki ile bir savaşa girmiştir?” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan basın açıklaması şöyle:

“Milletimiz, 27 Şubat gecesi 33 şehit haberiyle can evinden vurulmuştur.

Bir karış vatan toprağı için gözünü kırpmadan can veren kahraman Mehmetciğimizin Suriye topraklarında, adeta savunmasız kalarak şehit edilmesi yüreklerimizi dağlamıştır.

Bu derin acı karşısında açıklama bekleyen Türk Milleti, yüzünü ilk kez gördüğü bir Vali ile başbaşa bırakılmış, her konuda konuşan iktidar durumu açıklamak bir yana, acısını paylaşmayı bile Milletten esirgemiştir.

34 Kahraman Vatan evladına, depremde hayatını kaybeden vatandaşa gösterilen ilgi dahi gösterilmemiş, Bakanlardan uzun süre bir açıklama gelmemiştir.

Millet, Cumhurbaşkanı’ndan bir açıklama gelir umuduyla, doğru bilgilere ulaşabilmek için televizyon önünde beklemiş, ancak onun sesini üç gün sonra, Millete değil, kendi partisinin milletvekillerine hitap ederken duyabilmiştir.

Ülkede yas ilan edilmemiş, TV kanalları günlük yayın akışlarını, eğlence, dizi, kadın programları ile sürdürmüştür.

Yurttaşlar TV’lerde bilgilendirme adına yapılan programlardan doğru bilgiye ulaşamamaktadır.

Türk Milleti sormaktadır!!

– Türk Ordusu hangi hukuka göre Suriye’dedir?

– Türkiye’nin siyasi hedefi nedir?

– Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak adı altında, Suriye Devleti tarafından yasa dışı kabul edilen İhvancı, Cihadcı  ÖSO ile TSK’yı  işbirliğine zorlamak hangi amaca hizmet etmektedir?

– Yıllarca PKK terör örgütü ile mücadele ederek kendi toprak bütünlüğünü koruyan Türkiye, Şam rejiminin terörist ilan ettiği ÖSO ile nasıl yanyana gelmektedir?

TV’lerde bilgilendirme adına yapılan farklı açıklamalardan birçok sorunun yanıtını, gerçekleri öğrenebilmek de mümkün olmamaktadır.

Değerli Basın Mensupları,

Sorulması gereken en önemli sorunun ise, eğer bu yaşananlara “savaş denilebilirse” Türkiye, Suriye topraklarında kimden aldığı yetki ile bir savaşa girmiştir? diye düşünüyoruz.

Biliyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 87. maddesine göre “savaş ilanına karar vermek” sadece TBMM’nin görevi ve yetkisidir.

TBMM’de “TSK’nin Irak ve Suriye’deki terörist unsurlarla mücadelesi kapsamında sınır dışında görevlendirilmesi hakkında alınmış olan tezkere kararı” DEAŞ ve PYD ile mücadeleyi kapsamakta olup, İdlib’te savaşmak için Anayasal dayanak teşkil etmekte midir?

Türkiye, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tüm dünyaya örnek olan “YURTTA BARIŞ,DÜNYADA BARIŞ” politikası ile yıllarca komşuları ile kurduğu dengeli barış sürecinden hızla uzaklaşmaktadır.

Türk Milletinin beklentisi, bölgede derhal ateşkes ilan edilerek ordumuzun bu çıkmazdan çekilmesi ve sorunlara uluslararası hukukun desteklediği biçimde diplomatik ve siyasi yöntemlerle çözüm aranmasıdır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman evlatlarına yapılan hain saldırıyı nefretle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk Ulusuna başsağlığı diliyoruz.

Saygılarımızla

Tüm Öğretim Elemanları Derneği-İstanbul Şubesi
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği – İKKB
Kadın Araştırmaları Derneği
Onuncu Köy Derneği
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği-İstanbul Şubesi
Memleket Sevdalıları Derneği
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği
Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği
Çatalca Lisesi Mezunlar Derneği
Altıntepe Mahalle Dayanışması
Altıntepe Düşünceden Eyleme Platformu
Bireysel Katılımlar”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!