SON DAKİKA

DEMİRÖREN GRUBU, YAYSATI KAPATIYOR

Demirören Grubu, Yaysat’ı kapatma kararı aldı. Yaysat’ın kapatılmasının ardından Turkuaz Dağıtım sektörde tekel olacak.

Bu haber 31 Ekim 2018 - 23:43 'de eklendi.
Abone ol

Demirören Grubu’nun Doğan Medya’yı satın almasıyla Türk medyasında yeni bir dönem başladı.

Demirörenler önce gazetelerdeki ve televizyonlardaki bazı isimlerle yolları ayırdı, en son olarak da Vatan gazetesini kapattı.

YAYSAT DA KAPANIYOR

Türkiye’de gazete ve dergilerin dağıtımını yapan iki şirket bulunuyor. Birisi; hükümetin yayın organlarından Sabah ve Atv’nin de içinde bulunduğu Turkuvaz Medya’nın sahibi olduğu Turkuvaz Dağıtım. Medya grubunun başında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak bulunuyor.

Diğer dağıtım yapan şirket ise Yaysat. Demirörenler Yaysat’ı da Doğan Medya’dan satın almıştı.

Odatv’de yer alan habere göre, Demirörenler Yaysat’ı kapatma kararı aldı.Yaysat’ın kapatılacağı, çalışılan yayın kuruluşlarına “Bu ay son, kapatıyoruz” diye bildirildi.

AKP’NİN TEKELLEŞMESİ

Yaysat’ın kapatılma kararıyla, medyada dağıtım alanı tekelleşiyor. Basılı yayınların dağıtımını sadece, başında Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın bulunduğu Turkuaz Medya’nın dağıtım ağı Turkuaz Dağıtım yapacak.

Yani artık, Türkiye’deki gazete bayilerinde yer almak isteyen bütün yayın organları, mecbur olarak Turkuvaz’la anlaşmak zorunda.

Turkuvaz’ın hangi medya organından ne kadar ücret isteyeceğine dair herhangi bir sınırlama, düzenleme bulunmuyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

MUHALİF MEDYA NE YAPACAK
Bu, şu demek oluyor:

Medyadaki tekelleşmeyle birlikte, bazı gazetelerin, dergilerin dağıtımını Turkuvaz kabul etmeyebilir; manşetlerini ya da kapaklarını beğenmedikleri yayın organları okuyucuyla buluşamayabilir.

Maddi zorluk altındaki muhalif medyadan istenecek olan yüksek dağıtım ücretleri, bu yayın organlarının sonunu getirebilir.

YAYINCILAR ENDİŞELİ

Sonuç olarak, medyadaki tekelleşme sürecinin sonuna doğru ilerleyen AKP, medyadaki son muhalif sesleri de boğma şansını eline almış durumda.

Yayıncılar, yeni tekelleşme sürecinde Turkuvaz’la yapacakları anlaşmalar konusunda endişeli. Kendilerinden ne kadar ücret talep edileceğini bilmeyen yayıncılar, Turkuvaz’ın beğenmediği bir gazeteyi, dergiye dağıtmama şansının olduğunu belirtiyor.

Bin bir emekle hazırlanan yayınlar, AKP’nin tekelleşmesiyle, okuyucuya ulaşmadan, matbaada kendi kaderine terk edilme riskiyle karşı karşıya.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!