SON DAKİKA

Dedeağaç’taki Türkiye ile Yunanistan’ı Ayıran Çelik Beton Çit 80 Kilometre Daha Uzatılacak

Yunanistan’ın Türkiye sınırında bulunan dev çelik beton çiti 80 kilometre daha uzatma kararı aldığı belirtildi.

Bu haber 20 Mayıs 2022 - 21:22 'de eklendi.
Abone ol

Yunanistan’ın 2022-2027 döneminde Batı Trakya’daki Dedeağaç ili Meriç nehrindeki çelik çiti AB fonlarından yararlanarak göçmen geçişlerini engellemek amacıyla 80 kilometre daha uzatma kararı aldığı belirtildi.

Hükümet tarafından Avrupa Göçmen Komisyonu’na gönderilen son raporda Meriç nehrindeki Türkiye sınırı boyunca bir çelik – beton duvar inşa etmek için AB fonlarını kullanmasına izin verilmesi gerektiği belirtildi.

AB VE ABD’DEN DESTEK İSTEDİLER

Politico’da yayınlanan habere göre, Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen, “Dikenli tel ve duvarlar” için AB fonlarının kullanılmasını kategorik olarak reddederken, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel görüşün aksini savunmuş destek verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’inde New York’ta konu ile ilgili görüşmeler yaptığı ve ABD hükümetinden destek istediği belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hükümet geçtiğimiz yıl Meriç Nehri kıyısında başlattığı çelik-beton çiti 28 kilometreye kadar uzatmıştı. Sınıra ayrıca ses dalgaları yayan ultra ses sistemleri yerleştirmiş, geçen ay bölgeye 250 yeni sınır muhafızı yerleştirilmesi kararı almıştı.

Kaynak: Sözcü

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR