SON DAKİKA

Dedeağaç’a Yığınak Yapan ABD’den Yunanistan’a 134 Milyon Dolarlık Savunma Yardımı

ABD, Batı Trakya ve Girit Adası’na bir yandan ağır zırhlı birlikler ve mühimmat yığınağı yaparken bir yandan da Yunanistan’a 134 milyon dolarlık savunma desteği vermek için harekete geçti. ABD’nin Yunanistan’a 2022-2026 yılları arasında 134 milyon dolarlık savunma desteği vereceği açıklandı.

Bu haber 24 Temmuz 2021 - 22:22 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; Yunanistan’ın önde gelen yayın organlarından www.newsboomb.gr haber sitesinin askeri haberlerle tanınan yazarı Konstantinos Mavraganis’in bugün okuyucularına duyurduğu haberde ABD’nin Yunanistan ile yaptığı savunma anlaşması çerçevesinde önümüzdeki 4 yıl içerisinde 134 milyon dolarlık destek sağlayacağı belirtildi.

ABD Kongre Bütçe Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre ABD’nin Avrupa savunma ortakları ve müttefiklerinin yer aldığı proje kapsamında hazırlanan Avrupa Yeniden Sermayelendirme Teşvik Programı gereğince Yunanistan’a 125 milyon dolar (Her yıl 25 milyon dolar) yardım sağlanacağı açıklandı.

ASKERİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM İÇİN 

Yunanistan’ın Rusya savunma sistemlerinden ayrılması ile ABD askeri teçhizat ve eğitimine verilen desteğin arttırılacağı bu kapsamda ayrıca Yunanistan’a Uluslararası Askeri Eğitim ve Öğretim (IMET) için 9 milyon dolar destek sağlanacağı açıklandı.

Atatürk'ün Katilleri

SİLAHLAR DEĞİŞTİRİLİYOR

Yunanistan silahlı kuvvetlerinde bulunan Rus menşeli silahlar arasında S-300 (uçaksavar / anti-balistik) füzeler, eski SA-8 ( OSA-AK -Rus yapımı uçaksavar füzeleri , eski Doğu Almanya). ve ayrıca uçaksavar TOR-M1 olduğu belirtildi. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ve Yunan TOMA (Zırhlı savaş araçları) BMP-1’i , Kornet tanksavar füzeleri, tanksavar RPG -18 ve ZU-23 uçaksavar silahlar, Çekoslovak kökenli (Eski Doğu Almanya’dan alınan) çoklu roketatar (ROP) RM-70 ve Rus / Ukraynalı hovercraft Zubr, ABD ile ortak savuma iş birliği sürecinde kullanımının terk edileceği belirtildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!