SON DAKİKA

David Petraeus’tan Rusya-Ukrayna Savaşı ile İlgili Korkutan Açıklama

Bir dönem sık sık Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunan CIA’nin eski direktörü ve ABD ordusunda görev alan üst düzey isimlerden biri olan David Petraeus dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Bu haber 23 Ekim 2022 - 17:08 'de eklendi.
Abone ol

CIA’nin eski direktörü David Petraeus, Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken açıklamalarda bulundu… Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer tehditlerinin ardından dünyanın diken üstünde oturduğu bir dönemde Patreus’un açıklamaları 3’üncü Dünya Savaşı’nın da sinyallerini verdi.

Emekli ABD Ordusu generali David Petraeus, Fransa’da haftalık L’Express’e verdiği demeçte, ABD ve müttefiklerinin, herhangi bir NATO üyesi ülkeye yönelik bir tehdit olmasa bile Moskova ile Kiev arasında sürmekte olan çatışmaya doğrudan müdahale edebileceğini söyledi.

‘NATO’DAN BAĞIMSIZ KARAR VERECEK’

Eskiden CIA direktörü de olan Patraeus, Washington’un böyle bir senaryoda NATO’dan bağımsız olarak kendisine destek olan ülkelerle ilerlemek isteyeceğini de öne sürdü.

Patraeus, Rusya’nın Ukrayna’da ABD’den ve diğer uluslardan bir yanıt alacak kadar “şok edici ve korkunç” bazı eylemlerde bulunabileceğini de öne sürdü.

General, NATO’nun anlaşmasına bağlı kalacağını ve yalnızca 5. Maddenin uygulanması durumunda, yani üyelerinden birine saldırıya uğrarsa çatışmaya katılacağını düşündüğünü aktardı.

‘PUTİN, KÜRESEL SAVAŞ İSTEMİYOR’

Petraeus ayrıca Moskova’nın çatışmayı tırmandırmak ve onu küresel bir savaşa dönüştürmek istemediğini de öne sürerken, “Daha geniş bir çatışma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şu anda ihtiyaç duyduğu son şey” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ekim ayının başlarında Petraeus, Moskova Ukrayna’da nükleer silah kullanırsa ABD’nin Rus Karadeniz filosu ile birlikte Ukrayna’daki tüm Rus kuvvetlerini yok edebileceğini iddia etmişti.

Son yaptığı açıklamada, Washington’un Rusya’nın bu tür bir hamlesine yanıtının “diplomatik… ekonomik ve yasal eylemlerden daha fazlasını” içereceğini söyleyerek iddialarını kuvvetlendirdi.

ÇUVAL KRİZİ SIRASINDA ÜST DÜZEY YETKİLİYDİ

Türkiye ile ABD arasında büyük bir kriz olan, “Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi” olayı sırasında ABD’nin Kuzey Irak’tan sorumlu komutanı olan Petraeus, sık sık Türkiye ile ilgili farklı açıklamalarda bulunuyordu. Bazı dönemlerde Türkiye’yi öven Petraeus bazen de eleştiriyordu.

Petraeus, 2012’de biyografisini yazan Paula Broadwell ile cinsel ilişkiye girdiği gerekçesiyle istifa kararı almıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR