SON DAKİKA

‘Darphane Reşat altın basımına başlamalı’

AA Finans Analisti İslam Memiş, ‘Talep kısmına baktığımızda yeni yasal düzenlemeler ile darphane artık Reşat altın basımına başlamalı.’ dedi.

Bu haber 23 Mart 2018 - 18:12 'de eklendi. 10

'Darphane Reşat altın basımına başlamalı' 20.03.2018 18:30:07

AA Finans Analisti İslam Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de son dört yıldır fiziki altın talebi artmaya devam ettiğini, altın yatırımcılarının yüzde 60’ının en çok yastık altı birikimi için 22 ayar sarrafiye grubunu tercih ettiğini belirtti.

Cumhuriyet, yarım ve çeyrek altınların vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen sarrafiye grubu olduğunu bildiren Memiş, düğün, nişan, sünnet gibi özel günlerde Türk toplumunun hediyeleşmek için tercih ettiği altında talebin devam ettiğini söyledi.

Memiş, Darphane’nin Türkiye’de sarrafiye altın talebini karşılamaya devam ettiğini, kuyumcu esnaflarının talebine göre sarrafiye grubu altın bastığını, yasa gereği ise Reşat altını basamadığını söyledi.

Son yıllarda evlenenlerin “Reşat beşibiryerde” altın takmayı tercih ettiklerini ifade eden Memiş, gelenekler ve alışkanlıklarına bağlı yatırımcıların Reşat beşibiryerde altın talep ettiklerini dile getirdi.

Memiş, Cumhuriyet altını boyutunda olan Reşat altınların piyasalarda vatandaşlar tarafından talep gördüğünün bilgisini vererek şunları kaydetti:

“Reşat altınlar, hem takı, hem de yastık altı birikimi olarak tercih edilen sarrafiye grubundan altınlardır. Ancak resmi olarak darphane, Reşat ve Reşat beşibiryerde altınları yasa ve kanunlar çerçevesinde basmıyor. Darphane, Reşat altınları basması için Hazine Müşteşarlığının yetki vermesi gerekiyor. Hazine Müşteşarlığına bu yetki için yeni yasal düzenleme ve kanun çıkarılması gerekmektedir. Talep kısmına baktığımızda yeni yasal düzenlemeler ile darphane artık Reşat altın basımına başlamalı.”

Piyasada dolaşan Reşat ve Reşat beşibiryerde altınların yüzde 90’ının 21 ayar, yüzde 10’unun ise 22 ayar olduğunun bilgisini veren Memiş ancak tüm sarrafiye grubunun 22 ayar olmasının gerekliliğini belirtti.

Yatırımcıların satın almış oldukları Reşat ve Reşat beşibiryerde altınların tamamının 22 ayar olmadığını bilmesi gerektiğine dikkati çeken Memiş, yatırımcıların alırken iyi araştırmaları gerektiğini söyledi.

  Parlamentohaber.com | Korku yok!

  "Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

  PİYASALARDA SON DURUM

  • DOLAR
   -
   -
   -
  • EURO
   -
   -
   -
  • ALTIN
   -
   -
   -
  • BIST 100
   -
   -
   -

  "NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

  PH ANDROİD UYGULAMASI

  PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

  En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

  Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

  Google Play'den alın

  EN ÇOK KAZANANLAR

   EN ÇOK KAYBEDENLER

    EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

     BUGÜN 1000TL NE OLDU?

     • -

      BORSA

     • -

      DOLAR

     • -

      EURO

     • -

      ALTIN