SON DAKİKA

DARBEYE DİRENEN SUBAYLARIN TASFİYESİ MECLİS’TE

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, 15 Temmuz kalkışmasında jandarmada darbecilere direnen subayların terfilerinin engellenip, pasif görevlere çekildiği ve emekli edildiğine dair iddiaları Meclis’e taşıdı.

Bu haber 24 Ekim 2018 - 2:05 'de eklendi.
Abone ol

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergeleri verdi.

Ahmet Çelik, önergelerinde, “15 Temmuz darbe girişiminde hukuk devletinden yana tavır koyan Jandarma teşkilatı, bir nevi Türkiye’nin kaderini belirlemiştir.

Cumhurbaşkanlığı emri ile bakanlıklara gönderilen yazıda ’15 Temmuz’da yaralananlara Devlet Övünç Madalyası verilmesi’ teklifi ilgili kurumlarca değerlendirilmiş sivil-asker ve polis gazilere övünç madalyası verilmesine rağmen Jandarmalara verilmemiştir.

Yine bazı personel için koruma kararı çıkartılmıştır. Jandarma teşkilatı içinde koruma kararı bulunan personelden bazılarının bu kararı gerekçe gösterilmeden kaldırılarak terör örgütlerinin hedefi haline getirilmiştir.

Yine Jandarma teşkilatında 15 Temmuz kalkışması esnasında darbecilere karşı direnen subayların terfilerinin engellendiği, pasif görevlere çekildiği, emekli edilerek tasfiye edildiğine dair ciddi şikayetler bulunmaktadır” bilgisine yer vererek şu sorulara yanıt istedi:

FETÖ ile mücadelede tecrübeli-etkin kaç subay emekli edilmiştir?
Söz konusu personelin tasfiyesinden kimler sorumludur?2017-2018’de emekliliğe sevk edilen personel arasında FETÖ’nün sızamadığı devreler olduğu bilindiği halde ısrarla bu personel niçin tasfiye edilmiştir?

Jandarma subaylarını üçte birinin 15 Temmuz’dan sonra TSK’dan uzaklaştırıldığı malumdur. Subay ihtiyacının en fazla olduğu Jandarmada FETÖ ile mücadele eden personelin emekliliğe sevk edilmesini kimler talep etmiştir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kılcal damarlarına sızan FETÖ yıllarca çeşitli kurumlarda fişleme yaptığı ortaya çıkmıştır. Ancak MİT’in de TSK personelinden 12 bin kişi hakkında “Milliyetçi-Atatürkçü-Pornocu” gibi sınıflandırmalarla fişleme yaptığı ve bu isimlerin mahkeme dosyalarına yansıdığına kamuoyu tanık olmuştur. Mahkemelerde “kanıt” olarak kabul görmeyen bu fişlemeler personel arasında “Güvensizliğe” sebep olmuştur. Bu güvensizliğin ortadan kaldırılması için herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır?

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Jandarma teşkilatında 2017 atamalarında 81 Jandarma Komutanlığı’na, yardımcılığına, şube müdürlükleri gibi kritik görevlere atananların büyük bölümü FETÖ iltisakî sebebiyle tutuklanmış ya da atılmıştır. Söz konusu personelin sayısı kaçtır?

15 Temmuz’da bir iç savaş çıkmamışsa önce Allah sonra Türk Milleti’nin sağduyusu daha sonra da Jandarma birliklerinin darbeye katılmamasıdır. Hal böyle iken 6 general, 110 albay emekliliğe sevk edilmiştir. Jandarmada pilot ihtiyacı had safhadayken pilotlar emekli edilmiştir. Emekli edilmeyen pilot subaylarının bazıları pilotlukla ilgili olmayan görevlere atanmıştır. 2017-2018 yıllarında Jandarma personelinin terfi, atama ve emeklilik kararlarında İçişleri Bakanı’na kimler teklifte bulunmuş ve bilgi vermiştir?

Bu personelin amacı ve durumu araştırılmış mıdır?

2017 Ağustosu’ndan sonra Jandarma Genel Komutanlığı’nın kendisinin tespit ettiği (adli işlem yapılmadan önce) kaç FETÖ’cü vardır?Bu savının 2016 yılına oranı nedir?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde geliştirilerek “FETOMETRE” adı verilen sistemde 300’e yakın kriter ile personel tek tek incelemeye alınıp, başarılı temizlik yapılırken bu FETOMETRE uygulaması başta Jandarma olmak üzere Kara ve Hava Kuvvetleri’nde niçin başlatılmamıştır?Başta İçişleri Bakanlığı bünyesindeki kurumlar olmak üzere FETOMETRE devletin tüm kurumlarında ne zaman uygulanmaya başlayacaktır?

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!