SON DAKİKA

Danıştay Saldırganı Alparslan Arslan Cezaevinde Ölü Bulundu

Danıştay saldırısının faili avukat Alparslan Arslan, Maltepe Cezaevi’ndeki koğuşunda ölü bulundu. Arslan’ın intihar ettiği belirtilirken cenazesi otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Bu haber 17 Şubat 2023 - 15:05 'de eklendi.
Abone ol

Danıştay saldırganı Alparslan Arslan’ın 16 Şubat günü saat 21.00 sularında hükümlü bulunduğu Maltepe Cezaevinde asılarak, intihar ettiği öğrenildi. Ölü muayene işlemlerinin ardından Arslan’ın cenazesi kesin ölüm sebebinin tespiti için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Öte yandan olayın aydınlatılması amacıyla geniş çaplı soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

2006’DA SİLAHLI SALDIRI DÜZENLEMİŞTİ

Danıştay 2. Dairesi başkan ve üyeleri, 8 Şubat 2006’da başörtüsüyle ilgili verdiği kararından dolayı bazı çevreler tarafından hedef gösterilmesinin ardından 17 Mayıs 2006’da saldırıya uğramıştı. Saldırıyı gerçekleştiren Alparslan Arslan avukat kimliği ile üzeri aranmadan Danıştay’a girebilmiş, o sırada toplantı halinde olan başkan ve üyelerine kurşun yağdırmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Saldırıda, Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybederken, Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Kamuran Erbuğa yaralanmıştı.

Saldırının ardından kaçmaya çalışırken yakalanan Arslan yakalanmış yapılan yargılamalar sonucunda, Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’e yönelik eylemine ilişkin “kamu görevlisini yerine getirdiği görev nedeniyle tasarlayarak öldürmek” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet”, silahla yaraladığı dönemin Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu’na yönelik eylemlerine ilişkin “kamu görevlisini tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan 72 yıl hapis cezası verilmişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR