SON DAKİKA

DAĞISTAN’DA TÜRK ADI ANITTAN SİLİNDİ

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de 1918’de şehit düşen Osmanlı askerleri için dikilen anıttaki levha değiştirildi. Yeni levhada Türk askerleriyle ilgili ifade kaldırıldı.

Bu haber 07 Ocak 2019 - 23:05 'de eklendi.
Abone ol

Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren yedi Kumuk Derneği, 15 Aralık tarihinde Ağaçavul’da açılan anıta karşı vandalizm eyleminin düzenlediğini bildirdi.

Derneklerden gelen açıklamaya göre bölge yetkilileri anıtın levhasını değiştirerek “Türk askerleri” ibaresini kaldırdı. Yeni levhadaki yazı şu şekilde oldu:

“1918’de Tarki dağındaki Ağaçavul kasabası yakınlarında Rusya ve Dağıstan özgürlüğü için savaşan askerler anısına. Ruhları barış ve huzur içinde olsun.”

Öte yandan yanıt açılışı yapıldığı sırada anıttaki levhada Rusça, Kumukça ve Türkçe yer alan yazıda, “5-7 Kasım 1918 tarihinde İncikala’nın kurtuluşu için işgalci general Biçerahov’un ordusuna karşı savaşarak şehit düşen Türk askerleri anısına. Ruhları şad olsun.” ifadesi yer alıyordu.

Anıta yeni takılmış levhada anıtı diken Kumuk derneklerinin isimleri belirtildi. Ancak değiştirilen yeni levhada yer alan metinle ilgili hiçbir bağlantılarının olmadığını savunan Kumuk sivil toplum örgütleri, anıtın açılması esnasında yer alan eski levhanın yeniden anıta konulmasını talep etti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bilindiği gibi Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de 1918’de şehit düşen Osmanlı askerleri için anıt dikildiğini bildirilmişti. Bölgede yoğun olarak yaşayan Müslüman Türk nüfusun bu girişimi, Rus milliyetçileri tarafından “ihanet ve bölücülük” olarak nitelendirilmişti.

KUMUKLAR VE KAFKAS İSLAM ORDUSU

Kumuklar, Dağıstan’da yaşayan Müslüman Türk kökenli bir halk olarak biliniyor. Yoğun olarak yaşadıkları Mahaçkale ise Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti. Osmanlı Devleti’nin son döneminde Doğu cephesinde Ruslara karşı savaşan ve Kafkas halkları tarafından hayırla yâd edilen Nuri Paşa’nın (1881-1949) önderliğindeki Kafkas İslam Ordusu, Türk ve Azerbaycan askeri birliklerinin yanı sıra, çeşitli Kafkas halkları ile birlikte 1918 yılında Bolşevik, Ermeni ve Kozak çetelerle savaşmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!