SON DAKİKA

CUMHURİYETTEN RABİA FEDERASYONU SİSTEMİNE GEÇİYORUZ

Yeni KHK ile “İçişleri Bakanlığı’nın, görev tanımına… ülkenin idari bölümlere ayrılması, il ve ilçelerin genel idarelerini düzenlemek’ eklendi.” Federasyon din temelli mi, etnik temelli mi yoksa karma bir model mi olacak yaşayıp göreceğiz!

Bu haber 11 Temmuz 2018 - 21:42 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dair üç ayrı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlıkların görev ve yetkileriyle teşkilat yapılarının yeniden oluşturulduğu kararnamede, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı’na yönelik yeni görev tanımları dikkat çekti.
İçişleri Bakanlığı’nın, görev tanımına, ‘yurdun iç politikasına, il ve ilçelerin genel ve özel durumları ile ilgili değerlendirmeler yapmak ve cumhurbaşkanına teklifte bulunmak’ ve ‘ülkenin idari bölümlere ayrılması, il ve ilçelerin genel idarelerini düzenlemek’ eklendi. Kararname kapsamında Çözüm sürecinde rol oynayan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kapatıldı.
Dışişleri Bakanlığı’nda Küresel ve İnsani Konular ile Çatışmayı Önleme ve Kriz Yönetimi Genel Müdürlükleri oluşturuldu. Çatışmayı Önleme ve Kriz Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasında, ‘Bölgesel ve küresel boyutlu çatışmalara yol açma riski taşıyan gelişmeleri ve çatışmaya dönüşmüş uyuşmazlıkları takip etmek’ de yer aldı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!