SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PUTİN ARASINDA İDLİB MÜZAKERESİ BAŞLADI

Toplantının ana gündem maddesi ise Suriye’deki gelişmeler

Bu haber 17 Eylül 2018 - 15:24 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de gerçekleşen görüşmesi başladı. Görüşmenin ana gündem maddesinin Suriye’nin İdlib kenti olması bekleniyor. İki ülke arasındaki heyetlerarası görüşmeye iştirak edecek Erdoğan ve mevkidaşı Putin, ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan, görüşme başlarken “Ortak açıklama bölgeye yeni bir umut getirecek” dedi.

Peskov: Görüş ayrılıkları var

Görüşmeden önce açıklama yapan Rus hükümet sözcüsü Dmitri Peskov, “İdlib’deki durum gergin“ dedi. Erdoğan-Putin görüşmesini değerlendiren Peskov, “Görüş ayrılıkları ve farklı nüanslar var, bu nedenle iki ülkenin liderinin bir araya gelmesi önem teşkil ediyor“ diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Soçi’ye gitti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Erdoğan’ın yanında bulunuyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İdlib’de durum ne?

Toplantının ana gündem maddesi ise Suriye’deki gelişmeleri. Erdoğan’ın Putin’le görüşmesinde cihatçıların da bulunduğu İdlib’i konuşması bekleniyor.

Türkiye, saldırıların bir an önce durdurulup, siyasi çözüm arayışına girilmesini istiyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı birlikler ve Rusya bölgede ağır silahlı teröristlerin olduğunu belirtip kente özellikle havadan saldırılar düzenliyorlar. Muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib’de yaklaşık üç milyon sivil yaşıyor.

Birçok farklı gruptan binlerce silahlı militan bölgede varlık gösteriyor. Türkiye bu gruplardan bazılarını terör örgütü olarak kabul ediyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!